Gönderen Konu: Duolingo işe yarıyor mu ?  (Okunma sayısı 285 defa)

manager

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 149
    • Profili Görüntüle
Duolingo işe yarıyor mu ?
« : Mayıs 14, 2020, 03:54:40 ÖÖ »
Her dil öğrencisinin içinde Kutsal Kâse'yi bulmak için bir maceracı var.

Ortaçağ şövalyeleri veya mistik, zor içici eşyalar hakkında konuşmuyorum.
Bir dil öğrenmemize yardımcı olan etkili yöntemlerden bahsediyorum; her şeyi değiştirecek tek platform.

Orada bolca var.

İsmini üç dil ile yazılmış bir taştan İncil “Babil Kulesi” nden esinlenerek başka bir dilden alan dil öğrenicileri, bu hedefe ulaşmak için birçok farklı yöntem denemek için bir fırsata sahipler.

Oh, ya sevimli, yeşil baykuş olana ne dersin?

Evet, neden bahsettiğimi biliyorsun.

Duolingo!

Ne düşündüğünüzü biliyorum: “Harika, başka bir platform incelemesi.”
Ama benimle maceracı olun. Bu bir inceleme değil.
Duolingo yönteminin sizin gibi dil öğrenenlerine yardım etmede gerçekten etkili olup olmadığını görmek için bir sınavdır.
Başka bir deyişle, Kutsal Kâse düz bir şekilde saklanıyor mu?
Hadi daha yakından bakalım.
 

 

Etkili Dil Öğrenme Yöntemi Nedir?
Duolingo'nun bir dili öğrenmenize yardımcı olup olamayacağı sorusuna koşmadan önce, şunu sormalıyız: “Etkili bir dil öğrenme yöntemi nedir?”
Tanımı gereği, bir dilde belirli bir yeterlilik ve güven düzeyine erişmenizi sağlayan her şey olmalıdır - tek başına ihtiyaçlarınız için.
Hala belirsizliğin ülkesinde olsak da, bunun için iyi bir neden var.
Bunun nedeni, dil öğrenenlerin öğrenme stillerinde ve ihtiyaçlarında farklı olmalarıdır. Sydney'den Tony, işitsel bir öğrenci olabilirken, New York'tan Stacy, çalışmasını kinestetik bir vuruşla dantellemeyi tercih edebilir!
Sonra büyük neden geliyor.
Neden bir dil öğreniyorsun? Üniversitede mi okuyorsunuz, yoksa yurtdışında bir geziye mi hazırlanıyorsunuz?
Bu tür soruları sorduğumuzda, yeterlik göreceli olur ve bu nedenle bir dil öğrenme yöntemini de göreceli olarak etkili kılan nedir?
Sadece akılda tutulması gereken bir şey.
Duolingo Yöntemi Nedir?
Duolingo, çeşitli dil kurslarına ücretsiz ve premium üyelik sunan bir platformdur.
Özetle, yöntem bir dil ağacı içinde birden fazla dersi tamamlarken, yol boyunca bilgi ve dil becerileri geliştirerek çalışır.
Öğrencilerin konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini test eder, hedef belirleme, aralıklı tekrar ve ödüllere odaklanır.
Duolingo'nun oyunlaştırılmış doğası nedeniyle, görsel bir öğrenme stili, yöntemin ve deneyimin ayrılmaz bir parçasıdırDuolingo İşe yarıyor mu ?Çalışıyor mu?
Evet, Duolingo Çalışıyor — Dün Gece Klingon'da Tamamen Hayal Gördüm.
Dört elementin ustalığı
Duolingo, konuşma, dinleme, okuma ve yazma gibi dört temel beceriyi kapsaması açısından benzersiz değildir (ancak yine de oldukça özeldir).
Bu kombinasyon geleneksel olarak temel yeterlilik için gerekli kabul edildiğinden, platform becerilerini daha dengeli bir şekilde geliştirmek isteyenler için faydalı olabilir.
Motivasyon savaşın yarısıdır
Dilin rüzgarı yelkenlerinizden atmayı öğrenmek gibi bir şey yoktur. Daha da kötüsü, her gün nereden başlayacağınızı ve hedeflerinizin ne olduğunu bilmek zor olabilir.
Duolingo’nun dersleri ısırık boyutunda parçalar halinde yapılandırma yöntemi, hedefler koymanıza ve ödüllendirmenize izin verir, hesap verebilirlikle mücadele edenler için son derece etkilidir.
Dil öğrenme sürecinin yarısı basitçe ortaya çıkıyor ve tutarlıysa, Duolingo bir dil öğrenmenize yardımcı olabilir.
Platformun tüm özellikleri, öğrencilerin ileriye doğru ilerlemelerine yardımcı olmaya önem vermektedir ve bu nedenle, oldukça etkili bir yöntemdir.

Yeni sözdizime göz atın
Duolingo yönteminin önemsiz özelliklerinden biri, başlangıçtan itibaren öğrencilerin eşlik eden bir çeviri ile cümle yapısına tanıtılmasıdır.
Bu en ilginç veya parlak görünmeyebilir, ancak dil edinimi açısından son derece önemlidir. Görebilme, blokların cümlelerin oluşma biçimini bloke etme ve dilbilgisel birimlerin birbirleriyle olan ilişkisi, öğrencilere anlamı erkenden nasıl ifade edeceklerini gösterir.
Bundan ne çıkarıyorsun
Duolingo'nun “işe yarayıp yaramadığını” incelerken, herhangi bir platformun veya kaynağın öğrenenin kısmen yaptığı şey olduğunu akılda tutmak önemlidir.
Bunun anlamı, derslerden ışık hızından daha hızlı çıkmaya çalışırsanız, gözden geçirmeye geri dönmeyin ve mevcut seçenekleri tam olarak kullanmayın - o zaman, öğrenmeyeceksiniz Duolingo'da bir dil.
Bu, Duolingo’nun “hikayeleri” gibi şeylerden ve öğrencilerin dilbilgisi noktalarından kültürel referanslara kadar mücadele ettikleri her şey hakkında öneride bulunabilecekleri ve alabilecekleri forumlardan faydalanmak anlamına gelir.

Yapay zeka
Duolingo platformu doğası gereği, öğrencileri bu dilin kendi “versiyonu” ile programlayan kontrollü, yapay bir ortamdır.
Gerçek dünyaya çıkmak çok farklı bir deneyim olabilir.
Öğrenciler, platformda öğrendikleri tek bir ifadeyi söylemenin aslında 10 farklı yolu olduğunu ve konuşmayı yaparken söylemi düzgün bir şekilde kontrol edemediklerini fark edebilirler.
Bu şekilde, Duolingo yöntemi bir dili veya en azından gerçek, otantik sürümü öğrenme yöntemi kadar etkili değildir.

Tüm diller eşit olarak oluşturulmaz
Duolingo’nun kursları farklı kişiler tarafından oluşturulduğundan ve kaynakların kullanılabilirliği değişiklik gösterdiğinden, Duolingo yöntemi öğrendiğiniz dil için etkili olmayabilir.
Farklı diller farklı yaklaşımlar gerektirir ve Duolingo aynı metodolojiyi hepsine (içerik açısından farklı tutarlılık düzeylerine sahip) uyguladığından, seçtiğiniz dili en verimli şekilde incelemiyor olabilirsiniz.

Kelime çeşitliliği
Platformda kapsanan oldukça fazla kelime olmasına rağmen, önemli miktarda sözlük öğrenmek için yeterince çeşitli veya zorlayıcı değildir.
Daha temel kelimelerin tekrarı nedeniyle, eğer öğrenciler tüm inançlarını platforma koyarlarsa, hala bilgilerinde bir boşluk olacaktır. Kelime dağarcığı dil öğrenme pastasının büyük bir dilimini oluşturur.
Kelime çeşitliliğine öncelik vermeyen Duolingo yöntemi, yeterlilik için çabalarken anlamada sorun yaratabilir.
Ve şimdi, son yakın ...
Duolingo yöntemi her şey gibi etkili olsa bile, bir sonu var.
Her ne kadar sadece bir materyale dayanarak bir ağacı tamamladıktan sonra hangi seviyedeki dil öğrenicilerinin ulaştığı konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen, kesinlikle sizi ileri seviyeye taşımayacaktır.
Bu nedenle, Duolingo yöntemi bir dili orta aşamaya kadar öğrenmede etkili olsa da, yöntemin ortadan kalktığı ve öğrencilerin yeni bir dil bulması gereken bir nokta vardır.
 
Duolingo çalışıyor mu? Duolingo’nun bir dil öğrenme yönteminin etkinliğini inceledikten sonra, cevap kolay değildir.
Kutsal Kâse değil, o kadar kesin ki.
Ancak tüm dil öğrenme kaynakları gibi, yeterlilik yolunda size yardımcı olmak için birçok denizde kullanışlı bir araçtır.
Bunun sizin için anlamı ne?