Gönderen Konu: TOEFL Reading: 3 Soru Tipine nasıl hazırlanılır?  (Okunma sayısı 308 defa)

manager

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 149
    • Profili Görüntüle
TOEFL Reading: 3 Soru Tipine nasıl hazırlanılır?
« : Mayıs 17, 2020, 05:58:17 ÖÖ »
1. Gerçek Sorular
Gerçek sorularla ilgili en iyi şey, cevabın pasajda doğru olmasıdır.
Burada, TOEFL, pasajın yazarının sizin için zaten cevapladığı bir soruyu cevaplama yeteneğinizi test ediyor. Harika bir şey, değil mi? Tabii ki, göründüğü kadar kolay değil!

Olgusal soruların en azından tanımlanması kolaydır. Sizden okuma pasajının belirli bir kısmına bakmanızı isteyeceklerdir.

Örneğin, soru şu şekilde olacaktır:

“Pasaja göre X nedir?”

Veya:

“2. paragrafta yazar Y hakkında ne diyor?”

İlk olarak, soruyu dikkatle okuyun. Soruda yer alan anahtar kelimeleri (önemli) vurgulayın veya altını çizin. Sorunun ne istediğini anlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Büyük olasılıkla, aşağıdakilerden birini soran bir “W / H” sorusu olacaktır:

DSÖ?
Ne?
Nerede?
Ne zaman?
Neden?
Nasıl?
Sorudaki anahtar kelimeleri bulmak için geçişinizi hızla gözden geçirin (arama yapın). Cevabın pasajda nerede yazıldığını belirleyin.

Artık pasajda doğru yeri bulduğunuza göre, geriye kalan tek şey doğru cevabı seçmek!

Bunun kolay olacağını düşünürdün. Ancak bu zor TOEFL yazarları sizi gezmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Akılda tutulması gerekenler:

Her cevap seçimini dikkatle okuyun. Çoğu zaman, cevap seçeneklerinden biri veya daha fazlası anahtar kelimeler arasındaki ilişkiyi değiştirir. Hızlı bir şekilde ortadan kaldırabileceksiniz.
Hiç pasajda olmayan en az bir cevap seçeneğine dikkat edin! Bu sizi kolaylaştırır: Bu cevap seçimini de ortadan kaldırın.
Umarım, sorunuzu cevaplayan bir cevapla kalırsınız. Bir sonraki soruya geçelim!

2. Çıkarım Soruları
Sonra çıkarım soruları hakkında bilgi edinme zamanı. Bir çıkarım yaptığınızda, gerçekleri pasajdan alırsınız ve makul bir sonuca varmak için kendi düşüncelerinizi kullanırsınız.

Şımarık (kötü) süt içmemeye karar vermek gibi. Burnunu kırıştıran bir koku yakalarsın. Bu koku gerçek. Önceki bilginizi kullanarak sütün ekşi hale geldiğine dair eğitimli bir tahminde bulunuyorsunuz. Bu tahmin, çıkarımdır!

Yazar (okuyucunun çıkarımda bulunmasına yardımcı olan (makul sonuç) ima edecek (metinde bir şeye şiddetle işaret edecek). TOEFL yazarları, soru sorduklarında çıkarımın (ipucunun) nasıl çıkarımda bulunması gerektiğini düşünmektedir. Bu zaten doğru cevaba giden yolda olduğunuz anlamına gelir!

Ancak çıkarım sorularının cevapları doğrudan metinde bulunmayacaktır. Bu sorular için, bir sonuca varmak için pasaj içinde bir ayrıntı kullanmanız istenir. Kulağa zor geliyor mu? Asla korkma! Soru türleri hakkındaki bilginiz doğru cevabı seçmenize yardımcı olacaktır.

Soruda “ima”, “çıkarım” veya “ öneri” gibi kelimeler gördüğünüzde çıkarım sorularını tanıyabilirsiniz.

Veya soru “neden ve sonuç” hakkında soru sorabilir .

Örneğin, soru şu şekilde olacaktır:

“X hakkında aşağıdakilerden hangisi çıkarılabilir ?”

Veya:

“Yazar Y hakkında ne ima etmeye çalışıyor?”

İlk olarak, soruyu ve cevap seçeneklerini dikkatlice okuyun. Okurken, hem soru hem de cevap seçeneklerindeki anahtar kelimelerin altını çizin.

Ardından, altını çizdiğiniz kelimeleri kontrol edin. Soruda ve cevap seçeneklerinde bazı eş anlamlılar (veya aynı anlama gelen farklı kelimeler) göreceksiniz.

Örneğin, soruda “tehlikeli” kelimesini ve bir cevap seçiminde “güvensiz” kelimesini görebilirsiniz. Test yazarları, tartışılan kavramları veya kelimeler arasındaki ilişkileri anladığınızdan emin olmak için eş anlamlı kelimeler kullanır.

Hem soruda hem de cevapta kullanılan kelimelerin aynısını görüyorsanız dikkatli olun. Örneğin, hem soruda hem de cevap seçiminde “tehlikeli” kullanılmışsa. Anlamın değişip değişmediğini görmek için kelimeler arasındaki ilişkiyi kontrol edin.

Sonra, çıkarımınızı yapmanın zamanı geldi.

Akılda tutulması gerekenler:

TOEFL yazarları sizden dev bir sonuç veya çıkarımda bulunmanızı istemeyeceklerdir. Deneme yapan bir bilim adamı olmadığını biliyorlar! Bu nedenle, seçtiğiniz yanıt seçiminin sorunun sorduğu soru ile yakından ilişkili olduğundan emin olun.
Geçit içindeki ayrıntıların anlamını değiştiren cevap seçeneklerine dikkat edin. Genellikle, geçişle çelişen (karşı çıkan) en az bir cevap seçeneğini ortadan kaldırabilirsiniz.
Bu yanlış cevaplardan bazılarını ortadan kaldırdıktan sonra, umarım doğru cevabı seçebilirsiniz!

Doğru cevap, sorudaki ayrıntıdan küçük, mantıklı bir sonuç (genellikle eşanlamlıları kullanarak) yapan bir cevap olacaktır.

Henüz bir TOEFL yanlısı gibi hissediyor musunuz? Bir ana soru türü daha var.

3. Özet Sorular
Öğrenilecek son ana soru türü özet sorulardır. Bu sorular özeldir, çünkü sizden pasajdaki en önemli fikirleri tanımanızı ister. Endişelenme: Buna sahipsin!

Bu sorular birkaç farklı şekilde olabilir. Sizden şunları isteyebilirler:

Geçidi özetleyin.
Pasajın doğru kısmına ayrıntılı olarak ekleyin.
Ana fikirleri ve ayrıntıları bir tabloda gruplandırın.
Burada, TOEFL bir pasaja bakma ve en önemli bilgileri seçme yeteneğinizi test ediyor.

Örneğin, soru şu şekilde olabilir:

“Aşağıdakilerden hangisi metindeki temel bilgileri özetler?”

Veya:

“Bu cümle pasajın neresine en uygun olurdu?”

İlk göreviniz (görev) pasajdaki en önemli fikri (veya fikirleri) anlamaktır. Bunu yapabilirseniz, soruyu doğru bir şekilde cevaplamaya hazırsınız!

Okuduktan sonra pasajın başına ve sonuna ikinci kez bakın. Tekrarlanan herhangi bir fikir veya kavram görüyor musunuz? Yazarlar genellikle geçişlerinde en önemli fikirle başlar ve biter.

Ardından, destekleyici ayrıntıları belirleyin. Destekleyici detaylar, ana fikri anlamanıza veya inanmanıza yardımcı olacak detaylardır. Bazı destekleyici detaylar diğerlerinden daha önemli olacaktır.

Şimdi pasajı ana hatlarıyla belirttiniz (ana bölümlerini belirlediniz), şimdi soruları cevaplamanın zamanı geldi.

Akılda tutulması gerekenler:

Pasajdaki önemli bilgileri dışarıda bırakan cevap seçeneklerine dikkat edin.
Yine, pasajda olmayan bilgileri içeren bazı cevap seçenekleri görebilirsiniz! Kendinizi kolaylaştırın ve bu cevap seçeneklerini hemen geçin.
Doğru cevap, pasajdaki en fazla bilgiyi içerecek ve destekleyici detaylar ne kadar önemli olduğuna göre düzenlenecektir.

Soru türlerini öğrenmenin arkasındaki gerçek hile: Tanımadığınız kelimeleri gördüğünüzde bile size güven veriyor.

Unutmayın, TOEFL Okuma bölümünde karşılaştığınız (karşılaştığınız) her kelimeyi anlamayacaksınız. Seni yukarı itmesine izin verme! Sakin olun, sakin olun ve toplayın.

Bildiğiniz soruları cevaplama yeteneğinizi etkileyecek paniğe kapılmak yerine, bilinmeyen sorulara güvenle saldırın.

Soru türlerini ve öğrendiğiniz stratejileri düşünün.

Yanıt seçeneklerini ortadan kaldırın.

Sonra, en iyi tahmininizi yapın.