Gönderen Konu: 6 Basamakta TOEFL Reading  (Okunma sayısı 259 defa)

manager

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 149
    • Profili Görüntüle
6 Basamakta TOEFL Reading
« : Mayıs 16, 2020, 08:19:54 ÖÖ »
1. Günde 20 Dakika boyunca Çeşitli Materyalleri Aktif Olarak Okuyun

TOEFL sınavı için okuma pratiğinizi geliştirmenin tek yolu aktif olarak okumaktır. Makaleler, kitaplar ve hikayeler kullanarak hazırlık süreniz boyunca her gün en az 20 dakika okumaya çalışın. Farklı malzemelerin çeşitliliği (karışımı) en iyisidir, bu yüzden denemek için bazı malzeme türleri.

Haber makaleleri

Haftada en az üç kez, haber makalelerini İngilizce okuyun. Bu, makalenin uzunluğuna, zorluk derecesine ve okuma hızınıza bağlı olarak, çalışma oturumu başına bir veya iki makale anlamına gelebilir.

Son Dakika Haberleri İngilizce , İngilizce öğrenenler için bazı mükemmel makaleler var. Makaleleri seviyenize göre seçebilirsiniz. Her okumadan sonra, anlayışınızı kontrol etmek için çeşitli sorular bulacaksınız. Bu soruları, az önce okuduğunuz metne bakarak yanıtlayın ve ardından cevaplarınızı kontrol edin.

Hatalarınızı anlamak için doğru cevabı bulmak için metni tekrar okuyun. Daha fazla haber makalesi için, sizin gibi İngiliz öğrenciler için değiştirilmiş CNN hikayeleri için Okuryazarlık Ağını ziyaret edin. Web sitelerinde, her bir haber makalesi için bir taslak bulacaksınız. Makaleyi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için önce bu ana hatları okuyun.

Kısa hikayeler

Haber makalelerini okumanın yanı sıra bazı kısa öyküleri de okuyun. Eserver's Collection - Fiction web sitesi, öğrencilere yardımcı olmak için kolay İngilizce yazılmış kısa öykülerin güzel bir seçimine sahiptir.

Haftada en az bir kısa hikaye okuyun. Her öyküyü okuduktan sonra yazılı olarak veya sözlü olarak özetleyin. Birkaç hafta sonra kısa bir hikayeyi tekrar okuyun ve ilerlemenizi fark edeceksiniz.

Kolay kitaplar

İngilizce anlayabileceğiniz harika bir kitap bulmak iyi bir fikirdir. Bu kitap listesinden başlamanızı öneririz.

Goodreads , ESL öğrencilerinin seçebileceği uzun bir öneri listesine de sahiptir. İlginç olup olmadığını görmek için önce her kitabın veya hikayenin kısa özetini okuyun. Sizin için ilginç değilse, başka bir şey bulun. Okuduğunuz şeyle ilgileniyorsanız, odaklanmak çok daha kolaydır.

Böyle bir kitap okurken, haftada bir veya iki bölüm okumaya çalışın. Okumayı her gün birkaç sayfaya bölün. Her sayfadan sonra durun ve okuduklarınızı özetleyin.

Anlamadığınız kelimeleri daire içine alın ve bölümün sonu gibi iyi bir durma noktasına geldiğinizde sözlüğe bakın. Her bölümden sonra, bölümü yazılı olarak veya yüksek sesle konuşarak özetleyin. Unutmayın, konuşacak kimseniz yoksa, yine de bir aynaya yüksek sesle söyleyerek özetleyebilirsiniz. Kendinizi bile kaydedebilirsiniz.

2. Boş Zamanınızı Pasif Okuma ile Doldurun

Eğlenceli dergiler, çizgi romanlar, Facebook gönderileri veya bloglar pasif okuma için mükemmeldir. Pasif okuma, öğrenme amacı (hedefi) olmadan İngilizce bir şey okuduğunuzda olur.

GoComics , Garfield, Snoopy, Dilbert, Fuzzy ve Pickles gibi popüler güncel çizgi romanlarla dolu eğlenceli bir web sitesidir. Garfield Minus Garfield , Garfield olmadan Garfield çizgi romanlarını kullanan en sevdiğim web sitelerinden biri.

Sağlıklı yaşam ve beslenmeyi seviyorsanız, MindBodyGreen , Tiny Buddha ve Kolektif Evrim , sağlık ve şifa ile ilgili kısa makalelerle dolu harika kaynaklardır.

Seyahat etmeyi seviyorsanız, The Travel Magazine , Matador Network veya Travelettes'e göz atmak isteyebilirsiniz .

Bir fitness veya egzersiz aşığıysanız, Benlik , Erkekler Fitness , Koşucu Dünyası ve Şekli sizin için olabilir.

Güncellemelerini İngilizce okumak için Facebook üzerinden en sevdiğiniz dergilere, yazarlara, blog yazarlarına, sporculara ve aktörlere abone olmanızı öneririm. Bu siteleri, kolayca erişebilmeleri için "sık kullanılanlar" veya "yer imleri" çubuğunuza da eklemelisiniz.

Ve tüm bunları eğlence için okumayı unutmayın. Sözlüğünüzü özetleme veya kullanma konusunda endişelenmeyin. Pasif okumanın amacı beyninizin İngilizce düşünmeye alışmasına izin vermektir.

Pasif okuma yapmak için minimum veya maksimum zaman çerçevesi yoktur; boş zamanınızı İngilizce malzemelerle doldurmanız yeterlidir.

3. Kelime Bilginizi Geliştirin

Kelime bilginizi oluşturmak, okuduklarınızı daha iyi anlamak için çok önemlidir. TOEFL sınavına başlarken kelime dağarcığınızı güçlendirmenin ipuçlarını ve yollarını burada bulabilirsiniz.

İçerik ipuçları

Yeni bir kelime bulduğunuzda, önce bunun ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalışın. Kelimenin kullanıldığı bağlama bakın - etrafındaki cümleler. Metinde neler olduğunu temel alarak kelimenin anlamını anlamaya çalışın. Tahmininizi edindikten sonra sözlüğünüzü kontrol edin.

TOEFL'ye özgü kelimeler

TOEFL sınavlarında düzenli olarak görünen kelimeler vardır . Bunlar gerçek hayatta da sıkça kullanılan kelimelerdir. TOEFL okumalarınızı daha iyi anlamak için kelime çalışmanıza bu kelimeler üzerinde odaklanın.

İngilizce öğrencilerine bu sınava nasıl hazırlanacaklarını öğretme konusunda uzmanlaşmış bir TOEFL kursuyla kelime dağarcığınızı ciddiye almayı düşünmelisiniz. Bunu yapmak için en iyi yer? Magoosh'u öneriyoruz .

( Not: Aşağıdaki Magoosh bağlantısı bir satış ortağı bağlantısıdır; bu, Magoosh sitesinde bir satın alma işlemi yaparsanız tazminat alacağımız anlamına gelir. Satış ortağı bağlantımızdan satın alarak size ücretsiz dil öğrenme içeriği sunma yeteneğimizi destekliyorsunuz —O, teşekkür ederim!)

Magoosh , bağımsız olarak çalışmanıza ve İngilizce kelime dağarcığınızı ve dilbilginizi geliştirdikçe TOEFL sınavında neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için tasarlanmış özel bir TOEFL kursudur. İngilizce kelime bilgilerinin beyninize yapışmasını sağlamak için çok sayıda rehberlik, kişiselleştirilmiş geri bildirim ve etkileşimli alıştırmalarınız olacaktır.

Eş anlamlılar ve zıt anlamlılar

Eş anlamlılar aynı (veya benzer) anlama sahip kelimelerdir. Örneğin, “büyük”, “dev” ve “jumbo”, hepsi “büyük” ün eşanlamlılarıdır. Bir zıt anlamlı kelimenin tam tersidir. Örneğin, “küçük” ve “küçük”, “büyük” zıtlıklardır.

Her kelimenin eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını bulmak için bir eş anlamlılar sözlüğü kullanabilirsiniz. Bu, kelime dağarcığınızı daha hızlı büyütmenize yardımcı olacaktır. Sadece yeni bir kelime öğrenmek yerine, beş tane kolayca öğrenebilirsiniz: örneğin, üç eşanlamlı ve iki zıt anlamlı.

Eşanlamlılarınızı ve zıt anlamlılarınızı hatırlamak için önce orijinal kelimenizi bir cümlede kullanın. Sonra aynı (veya benzer) cümleyi birkaç eş anlamlı ile yapın. Son olarak, bir zıt anlamlı olmak için cümleyi değiştirin.

İşte “dinamik” sıfatıyla ilgili bir örnek, bu da çok fazla enerjiye sahip olmak veya aktif olmak anlamına geliyor.

Orijinal cümle:

Dinamik koro öğretmenim bugün sınıfta kollarını sallarken etrafa sıçradı.

Eş anlamlı kelimelerle:

Enerjik koro öğretmenim bugün sınıfta kollarını sallarken etrafa sıçradı.
Canlı koro öğretmenim bugün sınıfta kollarını sallarken etrafa sıçradı.

Zıt anlamlı:

Cansız koro öğretmenim asla sınıfta atlayamazdı.
Aktif olmayan koro öğretmenim bugün kafasında masa başında uyudu.

(Anlamlı olması için cümlenin zıt anlamlılar için nasıl değişmesi gerektiğine dikkat edin.)

Arka tarafta bir kelimenin tanımını içeren "normal" Flashcards yerine, kelimenin eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını karta yazın.

Yapışkan notlar

Sürekli uygulama için, yapışkan notlar üzerine yeni TOEFL kelime kelimeleri yazın ve bunları evinizin çevresinde yayınlayın: aynanızda, kapınızda, buzdolabınızda vb. Gittiğiniz her yerde bir kelime kelimesi göreceksiniz.

Hala temel, günlük İngilizce kelime pratiği yapmanız gerekiyorsa, 130'dan fazla İngilizce kelime ile başlamanız için Kelime Çıkartmaları kullanabilirsiniz.

Yapışkan bir not gördüğünüzde, kelimeyi yüksek sesle okuyun, anlamını kontrol edin ve ardından kelimeyi bir cümlede kullanın.

yazı

Kelime kelimelerinizin hem yazılı hem de konuşma cümlelerini yaptığınızdan emin olun. Her kelime için beş farklı cümle yazmak için kendinize sorun. Daha da iyisi, o haftanın yeni kelimelerini kullanma konusunda tutkulu olduğunuz bir konu hakkında her hafta kısa bir hikaye veya konuşma yazın.

Bazı kelimeleri öğrenmek için bulmaca ve kelime aramaları da yapabilirsiniz. Yeni kelime dağarcığınızı kullanarak kendiniz çevrimiçi olarak ücretsiz oluşturabilir veya önceden hazırlanmış bulmacaları çevrimiçi oynayabilirsiniz .

4. Okuma Hızınızı Takip Edin

TOEFL zamanlı bir sınavdır. Her pasaj için yaklaşık beş dakikanız ve her soru için bir dakikanız var. Bu, okuma hızınızı artırmanızın önemli olduğu anlamına gelir.

Mevcut hızınız

Daha hızlı okumak için önce nerede olduğunuzu görmeniz gerekir. Bir paragrafı (paragraf veya sayfa) okuyun ve kendiniz zamanlayın. Bugünün tarihi ile ortalama bir bölümü okumanın ne kadar sürdüğünü yazın.

Mevcut hızınızı kaydetmenin başka bir yolu beş dakika için bir zamanlayıcı ayarlamak ve okumaya başlamaktır. Beş dakika içinde ne kadar okuyabileceğinizi görün ve bu bilgileri yazın.

Sık sık okumak ve bu yazıdaki diğer ipuçlarını takip etmek okuma hızınızı artıracaktır. Aynı kitabı veya kaynağı kullanarak her hafta okuma hızınızı ayarlayın. Süre dolduğunda durun ve sonuçlarınızı yazın. Zamanla okuma hızınızın daha hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Zamanlı uygulama testleri

Ayrıca bir pratik TOEFL sınavının okuma bölümünü kendiniz de yapabilirsiniz. Okuma bölümünü bitirmek ne kadar sürer?

Kaç ay çalışmanız gerektiğine bağlı olarak, iki haftada bir veya her ay bir uygulama TOEFL sınavının okuma bölümünü yapın ve sizi ne kadar sürdüğünü kaydedin. TOEFL eğitim sürenizi planlamak için bu bilgileri kullanın.

ScoreNexus gibi bir TOEFL hazırlık kaynağı ile tam bir deneme sınavına girmelisiniz . ScoreNexus, gerçek TOEFL sınavıyla aynı kurallara ve zaman sınırlamalarına sahip tam bir sınava girmenizi sağlar ve daha sonra çalışmalarınızı profesyonel bir İngilizce öğretmeni tarafından incelenir. Bu profesyonel size gerçek bir puan verecek ve puanınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

Sakin olmak

Son olarak, sakin kalmayı öğrenirseniz daha hızlı okuyabilirsiniz. Eğer gerginseniz, bir paragraf okumak daha uzun sürebilir veya anlayış seviyeniz daha düşük olabilir.

Ancak sakinseniz, rahatlamak daha kolay olacaktır. Bu nedenle, her okuma pratiğinden önce vücudunuzu gevşetin, vücudunuzu gevşetin ve birkaç derin nefes alın.

5. Ana Fikirleri Okuyun

Okuduğunuz her pasajdaki her bir kelimeyi anlamanız gerektiğine inanabilirsiniz. İyi haber şu ki, yapmıyorsunuz. En önemlisi, her paragraftaki ana fikirleri ve en önemli noktaları anlamanızdır.

Haftada en az üç kez, ana fikri okuyun; ayrıntılar değil. Metni anlam için tarayın ve anahtar kelimeleri, eylem fiillerini, isimleri, bağ kelimeleri ve göze çarpan diğer kelimeleri arayın. Testte yapmanız gerekenler budur.

Öne çıkan kelimeleri ve fikirleri vurgulayın veya daire içine alın. Ana noktalar, karakterler ve kelime hazinesi hakkında yan notlar alın.

Bu tür bir uygulama sırasında (ve testte), bir şey anlamıyorsanız, devam edin. Okumaya devam ettikçe daha fazla netlik kazanacak ve metnin ana fikrini anlayacaksınız.

Örneğin, Breaking News English'teki makaleler gibi bazı okumalarınız sonunda bazı sorular içerebilir. Bir sorunun cevabını bilmiyorsanız, en iyi tahmininizi yapın. Kesinlikle yanlış olan cevapları ortadan kaldırın ve kalan seçeneklerden birini seçin.

Sezginizi (duygu, içgüdü) dinleyin ve en iyi cevap gibi görünen şeyi daire içine alın. Cevabınızı düşünmeden bir sonraki sorulara hızla geçin. Cevabınızı inceledikten sonra, metni yeniden okuyabilir ve daha fazla netlik için sözlüğünüze danışabilirsiniz. Bu, cevaplarınızı düşünmek için fazla zamanınız olmayacaksa, TOEFL'ye hazırlanmanıza gerçekten yardımcı olacaktır.

6. Bir Öğretmenle veya Çalışma Arkadaşıyla Çalışma

Bir öğretmen veya çalışma ortağıyla çalışmak, çalışma sürenizi daha az yalnız hale getirecektir. Sorularınızı netleştirmeye, sizi motive etmenize ve sizi test etmenize yardımcı olabilirler.

MeetUp veya Couchsurfing aracılığıyla yerel eğitim ortaklarını veya öğretmenlerini bulabilirsiniz. Aynı şehirde yaşamıyorsanız, Skype ve e-posta yoluyla bağlanabilirsiniz.

Özel bir TOEFL öğretmeni mi arıyorsunuz? Italki platformu , bazıları TOEFL sınav hazırlığına adanmış birçok nitelikli, profesyonel İngilizce öğretmenine ev sahipliği yapmaktadır . Bu öğretmenler işlerini çevrimiçi yapıyorlar, böylece dünyanın herhangi bir yerinde onlarla çalışabilirsiniz.

Kitap Kulübü

Çalışma ortağı kullanmanın bir yolu kitap kulübüne sahip olmaktır. Hikayeyi okurken birlikte tartışmak için iki haftada bir veya aylık olarak toplanın. Mevcut bir kitap kulübünü bulamıyorsanız kendinizinkini oluşturun. Şehrinizdeki, yerel okullardaki veya iş yerinizdeki bülten tahtasına veya yukarıda belirtilen sitelere reklam yayınlayın.

Çalışma partneriniz veya öğretmeninizle aynı okuma materyalini seçin. Oturup birlikte okuyun veya okumayı bitirmeniz gereken bir tarihte anlaşın.

Birbirinize şu soruları sorun:

Ana karakterleri tarif edebilir misiniz?
Okuma / üçüncü paragraf / vb. Hakkındaki ana fikir neydi?
Son hakkında ne düşünüyorsun? / Hikayeyi farklı şekilde nasıl bitirdiniz?
En sevdiğin karakter kimdi ve neden?
Kitaptan bir karaktere sahip bir kahve alabilirsen, kim seçerdin? Neden? Ona ne sorardınız?
Hikayeyle bağlantı kurabilir misiniz, eğer öyleyse, nasıl?
Birbirinizi test edin

Her biri kısa bir okumaya dayanan küçük sınavlar oluşturarak birbirinizi test edin. Çoktan seçmeli kullanabilir, boşlukları doldurabilir, doğru veya yanlış yazabilir ve cümle sorularını bitirebilirsiniz.

Kısa sınavı kendiniz oluşturun ve tanıştığınızda eşinizle değiştirin. Ayrıca, sınavınızın dayandığı makalenin veya pasajın bir kopyasını da vermeniz gerekir.

Her biriniz partnerinizin makalesini okuduktan ve sınava girdikten sonra birbirinizin hatalarını düzeltin - ama daima pozitif kalmaya devam edin. Sadece neyin yanlış olduğuna dikkat etme. Ayrıca, son çalışma oturumundan bu yana neyi doğru yaptığınızı ve neleri geliştirdiğinizi hatırlatın.

En önemlisi, birbirinizi de motive etmeyi ve teşvik etmeyi unutmayın.

Bu ipuçlarını etkili bir şekilde (ve sıklıkla!) Okuma alıştırmaları için kullanırsanız, daha iyi ve daha hızlı bir okuyucu olacağınızdan şüphe yoktur. Çok çalışmaya devam edin ve TOEFL sınavının okuma bölümünü geçeceğinizi biliyorum!