Gönderen Konu: TOEFL Bölümleri Hakkında Genel Bilgiler  (Okunma sayısı 294 defa)

manager

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 149
    • Profili Görüntüle
TOEFL Bölümleri Hakkında Genel Bilgiler
« : Mayıs 16, 2020, 08:03:24 ÖÖ »
TOEFL'i düşündüğünüzde, çok sorunuz var mı?

TOEFL'nin tam olarak ne olduğunu merak ediyor musunuz?

Hangi İngilizce dil becerilerini test edeceğini merak ediyor musunuz?

Hoşgeldiniz! Burada tam olarak tartışacağız.

TOEFL, uluslararası alanda tanınmış bir Uluslararası L dili olarak kabul edilir. Genellikle birkaç aylık çalışma ve hazırlık gerektiren uzun bir testtir. Ve eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen TOEFL almanız gerektiğini hayal ediyorum.

Belki yabancı bir ülkede eğitim göreceksiniz. Belki uluslararası bir şirkette çalışacaksınız.

Harika! TOEFL, formatı ve genel sınav modeli hakkında birçok soru olması doğaldır.

Başarıya giden ilk adım, sizden ne yapmanızı isteyeceğini anlamaktır.

TOEFL sınav düzenini anlamak gereklidir, çünkü sınava hazırlanmanıza rehberlik edecektir. Verimli çalışmak ve iyi bir puan almak için , ne için çalışacağınızı anlamalısınız!

Her TOEFL bölümünün (toplamda dört bölüm vardır) belirli soruları ve görevleri vardır. İngilizce derslerinizde bu soruların ve görevlerin bazılarını daha önce hiç görmemiş olabilirsiniz, bu yüzden sınav gününüzden önce onlarla biraz pratik yapmanız çok önemlidir.

Tartışılan konular ve sorulan sorular her zaman değişecektir - ancak TOEFL formatı asla değişmez. Test her zaman aynı formata sahiptir! Bu nedenle aşağıdaki bilgiler çok önemlidir.

TOEFL'in 4 Büyük Bölümü

Okuma bölümü (60-100 dakika uzunluğunda), bilim ve akademik tartışmalar gibi konularda yazılı metinleri anlama ve analiz etme yeteneğinizi değerlendirir.

Dinleme bölümü (60-90 dakika uzunluğunda), sözlü olarak verilen bilgileri anlayabilmenizi sağlar - örneğin, bir ders dinlediğinizde veya üniversitede bir profesörle konuştuğunuzda. Bu bölüm, içeriği anlamanın yanı sıra konuşmacıların motivasyonlarını ve duygularını anladığınızı test eden dört ila altı ders ve soru içermektedir.

Konuşma bölümü (20 dakika), test sırasında bir mikrofonla konuşarak tamamladığınız altı görevden oluşur. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi İngilizce olarak ne kadar iyi ifade edebileceğinizi ölçmek içindir.

Ve son olarak, Yazma bölümü (50 dakika) tamamen İngilizcenizi yazılı olarak nasıl kullanabileceğinizi göstermekle ilgilidir. Burada dilbilgisi ve kelime bilginizi uygulayacak ve net cümleler ve paragraflar oluşturacaksınız.

Her bölüm maksimum 30 puan alır, bu nedenle toplam maksimum TOEFL puanı 120'dir . Bu, 120'nin mükemmel bir puan olduğu anlamına gelir.

TOEFL, hepsini bir günde alacağınız bir sınavdır. Dinleme ve Konuşma bölümleri arasında ortada kısa bir ara olacak şekilde dört buçuk saat uzunluğundadır. İşte sınava girmek hakkında bilmeniz gereken birkaç ayrıntı:

Test sırasında not almanıza izin verilir. Size bol miktarda karalama kağıdı ve kurşun kalem verilecektir; bunları Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma bölümlerinde kullanabilirsiniz. Sınavı bitirip ayrıldığınızda sınav görevlilerine tüm notları ve kullanılmamış kağıtları vermelisiniz!
10 dakikalık mola sırasında atıştırmalık ve içecek alabilirsiniz.
Test sırasında banyoya gitmeniz veya küçük bir mola vermeniz gerekiyorsa, şunları yapabilirsiniz ... ancak test saati sizin için durmayacak!
Elbette, hiçbir koşulda odaya cep telefonu, tablet veya diğer cihazların girmesine izin verilmeyecektir. Resmi mola sırasında da kullanamazsınız (üzgünüm).
Şimdi, her bir TOEFL bölümünden ne beklemelisiniz?

TOEFL Okuma Bölümü Nasıldır?

Okuma bölümü, her biri yaklaşık 700 kelime uzunluğunda üç ila beş akademik bölüm (akademik metinlerden veya konuşmalardan metinler) sunar. Pasajlar belirli bir konu hakkında veya birkaç bakış açısını karşılaştırma hakkında konuşuyor olabilir. Bilimsel, tarihi ve hatta felsefi olabilirler.

Her metni 12-14 soru takip edecektir. Bu sorular sizden aşağıdaki görevlerden birini yapmanızı isteyebilir:

kelime tanımlama (kelime bilginizi test etme)
bir fikri veya argümanı belirleme
yanlış bir ifade bulma (genel kavrayışı test etme)
Geçit sayısına ve beraberindeki sorulara bağlı olarak bu bölümü tamamlamak için 60 ila 100 dakikanız olacak.

Okuma bölümü zorlu bir bölümdür. Bu zor olabilir, çünkü alacağınız metinler genellikle karmaşıktır - kolay kelime haznesi ile kolay bir geçiş umuyoruz.

İyi yapmak için uzun ve karmaşık paragrafları okumaya alışkın olmanız gerekir. Anlamlarını çıkartabilmek (tahmin edebilmek) için bilmediğiniz kelimelerle çalışmayı öğrenmelisiniz. Okuma bölümünde sunulan metinlerde birden çok odak ve argüman olabilir. Zaman sınırı da hızlı bir şekilde okumak zorunda kalacağınız için zorluk yaratır.

Bu kaynak, Okuma bölümünde istisnai olarak nasıl başarılı olacağınız konusunda birçok fikir verecektir . Farklı TOEFL soru türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız , buraya tıklayın .

TOEFL Dinleme Bölümü Nasıldır?

Dinleme sırasında iki farklı ses türüyle çalışacaksınız:

ders kayıtları
konuşma kayıtları
Akademik konularla ilgili dört ila altı ders dinlemeyi beklemelisiniz. Konuşmalar daha rahattır, bu nedenle bunlardan sadece iki ila üç tanesi vardır.

Her ses biti üç ila beş dakika uzunluğunda olabilir, bunu beş ila altı soru takip edebilir. Sorular size kaydın içeriği hakkında soru sorabilir. Ayrıca size daha önce ne düşündüğünüzü veya sonra ne olabileceğini de sorabilirler. “Neden” ve “nasıl” soruları da olabilir.

Her sesli konferansı veya konuşmayı yalnızca bir kez duyacaksınız. Bir istisna söz konusudur: Bazı sorular tekrar dinlemeniz için kaydın bir kısmını çalacaktır. Ancak buna güvenemezsiniz. Sesi yalnızca bir kez duymayı beklemelisiniz.

Bir şeyi sadece bir kez duymak Dinleme bölümündeki en büyük zorluktur. Bu nedenle, hangi soruları alabileceğiniz konusunda iyi notlar almanız ve eğitimli tahminler yapmanız gerekecektir.

Konuşma İngilizcesini anlamak da İngilizce öğrencileri için en zor görevlerden biridir, bu nedenle birçok konuşma ve diyalog türünü dinlemeye alışmak çok önemlidir. TOEFL'nin Dinleme bölümüne farklı İngilizce aksanları dahil etme politikası vardır - testte Amerikan, İngiliz, Yeni Zelandalı ve Avustralya İngilizcesini duyabilirsiniz! Sınava girmeden önce tüm bu farklı İngilizce türlerini dinlemeye çalışın.

Dinlemeye hazırlanmak için İngilizce filmler, TV şovları ve YouTube videoları arayın (bunlar özellikle aksanları anlamada yararlıdır). FluentU'yu mümkün olduğunca kullanın. Ders kayıtlarını dinleyin ve ders sırasında not alma alıştırması yapın. Amerikan haberlerini izleyerek ve İngiliz radyolarını dinleyerek kendinizi birçok farklı İngilizce türüne maruz bıraktığınızdan emin olun. Bunu yeterince düzenli yapmak, fark etmeden dinleme yeteneklerinizi geliştirecektir.

Mola Verebilir miyim?

Evet!

TOEFL sınavın ortasında 10 dakikalık bir ara verir ve zorunludur, bu da herkesin durması gerektiği anlamına gelir.

Sizden odadan çıkmanız istenecek ve bunu yapmalısınız! Bu zamanı dolaşmak, bacaklarınızı ve sırtınızı germek, atıştırmalıklarınızı yemek ve içeceğinizi içmek için kullanın. Tuvalete de git!

10 dakika çok hızlı bir şekilde uçacak ve dinlenmeleri, şarj etmeleri ve geri kalanın ikinci kısmı için hazırlanmaları gerekiyor. Mola vermek, kendinizi hızlandırmanızı biraz daha kolaylaştırır. Okuma ve Dinleme artık arkanızda; unutun onları.

Aradan sonra Konuşma ve Yazma bölümlerini başlatmanın zamanı geldi.

TOEFL Konuşma Bölümü Nasıldır?

Bu TOEFL'in en yeni üyesi. Sadece birkaç yıl önce sınava girenlerin bunu yapmak zorunda olmadığını hayal edebiliyor musunuz?

Şimdi konuşmak testin önemli bir parçasıdır. İyi İngilizce konuşma yeteneğinizi yargılar ve oldukça zor olabilir. Size soru sormak ve cevaplarınızı dinlemek için bir görüşmeci olmayacak, sadece bir mikrofonunuz olacak. Sesiniz kaydedilir ve birisi daha sonra cevaplarınızı dinler.

Her bir soruyu cevaplamak için çok az zaman vardır ve konuşmaya başlamadan önce her bir cevabı hazırlamak için daha az zaman vardır. Konuşma, herhangi bir dili öğrenmenin en zor kısmıdır. Bu bölümden ne bekleyeceğinizi biliyorsanız, elinizden geleni yapacaksınız.

Toplamda altı Konuşma görevi verilecektir. İkisi sizden günlük bir konu hakkında görüş bildirmenizi isteyecektir. Bu, Bağımsız Konuşma bölümüdür. Bağımsız Konuşma bölümü için duyacağınız tek şey bir soru. Uzun bir kayıt dinlemenize veya uzun pasajları okumanıza gerek yoktur.

Kalan dört görev, okuduğunuz ve duyduğunuz bir şeyi tartışmanızı gerektirir. Bu, Entegre Konuşma bölümüdür. Entegre Konuşma için kısa bir pasaj okuyacak veya bir ses kaydı ve ardından bir soru duyacaksınız. Yanıt hazırlamak için 30 saniyeniz ve mikrofona konuşarak kaydetmek için bir dakikanız olacak.

Bu TOEFL bölümü not almanın en faydalı olacağı bölümdür. Soruyu duyduktan sonra, konuşurken onlara bakmak için bazı fikirler yazın. Zamanlamanızı uygulayın, ancak gergin olsanız bile çok hızlı konuşmayın. Aksanınızın önemli olmadığını unutmayın; önemli olan tek şey açıkça konuşmanız ve cevabınızda bazı iyi fikirler sunmanızdır. Nefes almak! Sen gayet iyi yapacaksın.

TOEFL Yazma Bölümü Nasıldır?

Tüm İngilizce becerileriniz TOEFL'in son bölümünde bir araya geliyor. Bu son bölüm Yazma bölümüdür. Yazma yeteneğinizi, dilbilgisi bilginizi ve kelime kullanımınızı değerlendiren bölümdür.

Yazma yalnızca iki görevden oluşur: bir Tümleşik Yazma görevi ve bir Bağımsız Yazma görevi.

Bu görevlerin arkasındaki fikir, Konuşma bölümü görevlerine benzer. Bağımsız Yazma görevi için, sıradan bir konu hakkında bir görüş yazacaksınız . Cevaplamak için bir soru alacaksınız, ancak uzun bir ses kaydını dinlemeniz veya uzun bir pasaj okumanız gerekmeyecek. Bağımsız Yazı bölümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın .

Entegre yazma görevi için, ek okuma ve dinleme materyallerine dayalı bir deneme yazacaksınız . Bağımsız görev için Entegre görevden (20 dakika) harcamak için daha fazla zamanınız (30 dakika) olacak, bu yüzden eski (Bağımsız görev) hakkında çok iyi bir makale ve biraz daha kısa bir cevap vermeniz beklenecektir. ikincisi (Entegre test). Not almak ve cevabınızın ana hatlarını oluşturmak, Yazma bölümünün her iki bölümünde de çok kullanışlıdır. Entegre Yazma bölümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın .

TOEFL Yazısına iyi hazırlanmanın tek yolu, elbette, mümkün olduğunca çok sayıda deneme denemesi yazmaktır.

Yazma bölümünde gerçek görüşünüzün önemli olmadığını unutmayın. Soğuk kışları sevdiğinizi ve sevmeseniz bile dondurmadan nefret ettiğini söyleyebilirsiniz. Denemenizi derecelendiren insanlar , tartışmanızı ne kadar iyi desteklediğinize ve seçiminizi ne kadar iyi açıkladığınıza bakacaktır. Makalenin yapısı ve açık, dilbilgisel olarak doğru cümleler en önemli olanıdır.

Uygun bir giriş, ana gövde ve kapanış paragrafı ile deneme yazma alıştırmaları yapın. Dilbilginizi yenileyin. Deneme akışınızı daha iyi hale getirmek için “bu nedenle”, “ancak” ve “gerçi” gibi bağlayıcıları kullanmayı öğrenin. Özellikle ne anlama geldiğinden emin değilseniz çok fazla uzun kelime kullanmaya çalışmayın. Miktar için değil, kalite için gidin!

TOEFL zor bir sınav, hiç şüphe yok. Ama başarılı olabilirsiniz.

Önceden kayıt yaptırmalısınız, kendinize ders çalışmak ve hazırlık yapmak için en az üç veya dört ay verin.

Ve en az bir kez eksiksiz bir TOEFL uygulama sınavına girdiğinizden emin olun. Bunu BestMyTest'te yapın — sadece gerçek gibi hissettiren bir TOEFL uygulama sınavına girmekle kalmayacak, aynı zamanda sertifikalı TOEFL öğretmenlerinden ve tonlarca interaktif çalışma aracından da geri bildirim alacaksınız. Sınav gününe tam hazırlıklı olmak istiyorsanız bu çok önemlidir.

Testin formatı asla değişmez, bu sizin için harika bir haber! Bu, çalışma yardımı ve kaynakları bulmanın çok daha kolay olduğu anlamına gelir.

TOEFL formatını yalnızca bir kez öğrenmeniz gerekir. Bir kez elde ettikten sonra, kendi çalışma programınızı oluşturabilir, TOEFL'deki başarı şansınızı iyileştirmek ve sonuçta artırmak için İngilizce alanlarınıza odaklanabilirsiniz.

Mutlu eğitim!