İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - manager

Sayfa: [1] 2 3 ... 7
1
Öğretim Metodları / Sınıfta CLIL Yöntemi Uygulamanın 4 Yolu
« : Haziran 01, 2020, 10:14:12 ÖÖ »
Son zamanlarda, CLIL öğretim yöntemi, özellikle iki dilli çocukların eğitimine artan ilgi nedeniyle inanılmaz derecede popüler hale geldi.
Hala bilmiyorsanız, CLIL İçerik ve Dil Entegre Öğrenimi anlamına gelir ve bilim, tarih, coğrafya ve sanat gibi konuları yabancı bir dille öğrencilere öğretmeyi amaçlayan muhteşem bir dil daldırma yöntemidir.
David Marsh, Do Coyle ve Philip Hood, çift odaklı eğitim CLIL'in ilkelerini kodladılar iyon, müfredat boyunca dili kullanma ve içerik kralı yapma. Geleneksel dil öğretim stratejilerinin aksine, CLIL eğitimi eğitimden ziyade inşaat yoluyla teşvik eder. Doğruluk değil, akıcılığı hedefliyor.
Bu devrimci öğretim yöntemini dil sınıfınıza nasıl getireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Okuyun ve nasıl yapıldığını keşfedin.

Neden CLIL Öğretim Yöntemini Uygulamalı?
CLIL, her yaştan ve akıcı seviyeden öğrencileri güçlendirmek için harika bir yöntemdir. CLIL dersleri vererek, öğrencilere kendi dillerinden farklı bir dili kullanarak disiplinler arası becerileri geliştirme, edinme ve etkinleştirme araçları sunuyorsunuz.
Ayrıca, erken aşamada dil öğrenmeye yönelik olumlu tutumları teşvik etmek için harika bir yöntemdir. Öğrenciler yaptıkları her hatada düzeltilmezler. Bunun yerine, dilde konuşmaya ve öğrenmeye devam etmeleri için teşvik edilecekler, bu da hareket halindeyken iletişim kurma yetenekleri hakkında iyi hissetmelerini sağlar.
CLIL, eleştirel düşünme ve işbirliği becerilerini destekler. Öğrenciler dil derslerine kaşıkla beslenmezler, bunun yerine o dildeki diğer konuları öğrenerek dikkat etmeleri, gözlemlemeleri ve dil öğrenmeleri gerekir. Bu süreçte onları desteklemek için akranlarına bakabilirler.
Somut olarak, yerli Alman öğrencilere ders veriyorsanız, Almanca'da tarih ve matematik gibi konuları tartışmak için zaman harcamazsınız. Fransızca veya İngilizce gibi yeni bir dil öğrenirken bu konuları öğrenecekler. Bu, öğrencilerinizin çok çeşitli konuları öğrenmesini, Frankofon veya Anglophone kültürleri hakkındaki bilgilerini geliştirmelerini ve her iki dili de doğal olarak öğrenmelerini sağlayacaktır.
Çünkü CLIL müfredatı iki dilli eğitimi ve dil öğrenimini dengeler. Dil, öğretimin odak noktası olmak yerine iletişim için bir araç haline gelir. Tekrarlanan maruz kalma ve uyarma, öğrencilerin ufkunu büyük ölçüde artıracak ve merak uyandıran içerikleri öğrenirken dili asimile etmelerine yardımcı olur.

Herhangi bir Sınıfta CLIL Öğretim Yönteminin Uygulanması1. Müfredatınızı Yeniden Düşünün
İlk olarak, ders programınızda CLIL'in nasıl çalışacağını düşünerek başlamalısınız.
• Disiplinler arası temaları birleştirin. Harika bir CLIL müfredatı herhangi bir geleneksel ders ders müfredatını kopyalamalıdır. Kendinizi bir dil öğretmeni olarak düşünmek yerine, bir ders öğretmeni olduğunuzu düşünün. Temel fark öğrencilerinizin bu konuyu başka bir dilde öğrenmeleri. İşte öğretebileceğiniz derslere bazı örnekler:
Fransızca Edebiyat
Çince Matematik
Almanca Felsefe
İngilizce Sanat
İspanyolca Beden Eğitimi
Bu amaçla, konuyu önceden araştırmak önemlidir. Öğrencilerin zaten bildikleri hakkında geri bildirim ve fikir edinmek için okulun konu öğretmenleriyle birlikte çalışmaktan çekinmeyin.
Temel kavramları ve uygun terminolojiyi vurguladığınızdan emin olun. Bu, asimilasyonu kolaylaştıracak ve yakın zamanda edinilen bilgileri pekiştirerek dil ve konu çalışmalarından faydalanacaktır.
• Temalara göre çalışma. Bunun uzun vadede ezici ve sürdürülemez hale gelebileceğini düşünüyorsanız, korkmayın! CLIL'i tek bir dil sınıfı için tek bir ders olarak kullanabilirsiniz; her zaman CLIL'e ders vermek zorunda değilsiniz, bunun yerine çeşitli öğretim cephaneliğinizin bir parçası olabilir. Konular arasında dönerek sadece en rahat olduğunuz konuları öğretebilirsiniz.
Bu, bilgilerle dolu hedefli dersler oluşturulmasına yardımcı olur. Fikir, çok fazla zemin kaplamak ve öğrencilerin konuyla ilgili mümkün olduğunca çok kelime kelimesini biriktirmelerine yardımcı olmaktır. Yabancı dilde sanat öğretimi için bazı harika tema fikirleri:
“Whistler’ın Annesi”: Büyük bir sanat eserinin tarihi ve analizi
Rönesans sanatı: Ustalar ve önemli sanat eserleri
Çizgi roman çizme: Temel ilke ve teoriler
Natürmort tablolarda sembolizm: Sanatta gizli anlamlar ve önem
Çağdaş sanat ve muhalif: Komünist Çin'de Li Wei
Gördüğünüz gibi, iyi bir CLIL dersi, etkili öğrenmeyi teşvik etmek için belirli bir konuyu, kavramı, hareketi veya teoriyi kapsar. Öğrencilerin içeriği sindirebilmeleri ve kendi araştırmalarını yapabilmeleri için bunu takip ödevleri, tartışmalar, okumalar ve derslerle tamamlayın.

2. Sınıfta Görevlere Odaklanma
Geleneksel tek dilli sınıf gibi CLIL de işbirlikçi çalışmayı ve çok disiplinli, görev temelli becerilerin kazanılmasını teşvik eder.
Bu, öğrencilere net bir amaç ve görevi en iyi şekilde öğrenme ve tamamlama motivasyonu sağlar. Ayrıca sınıfta başarılı olmak için kendi kişisel bilgilerini kullanma becerilerini de ödüllendirir.
Daha da iyisi, CLIL gerçek yaşam aktiviteleri yoluyla teoriden ziyade sözlü ve pratik becerilerin kazanılmasını teşvik eder.
Harika CLIL aktiviteleri ekip çalışmasını teşvik eder ve öğrencileri sınıfta kilit katılımcılar olmaya teşvik eder. Bu açıdan etkinlikler CLIL'de öğrenmenin harika araçlarıdır çünkü dil ve içeriği bütünleştirirler ve öğrenmeyi teşvik ederler. Thi s öğrencilerin hedef dilde anahtar kavramları gerçek zamanlı ve gerçek durumlarda iletmelerine yardımcı olur.
Bazı büyük CLIL faaliyetleri şunları içerir:
• Sunumlar: Bir öğrenci sınıfın geri kalanına tartıştığınız konuyla ilgili teğetsel bir tema sunmak için sahnenin merkezini alır. Onları grafik, görüntü ve multimedya materyali kullanmaya ve sınıf arkadaşlarının not alabilmesi için tahtaya belirgin bir şekilde anahtar kelimeler yazmaya teşvik edin.
• Rol oyunları: Öğrenciler, sınıfta öğrendikleri bir konsepte veya temaya hayat vermek için büyük figürleri ve paydaşları taklit ederler. Bu temanın etrafında bir mini oyun yazmak ve ezberlemek için birlikte çalışarak onlardan canlandırmayı hazırlamalarını isteyin. Konuyla ilgili sorular sormak için sınıfın öğrenci aktörlerle etkileşime girmesine izin vererek özetleyin.
• Bilim deneyleri: Bunlar, öğrencilerinizin bilim, kimya ve biyoloji keşfetmelerine ve yol boyunca eğlenmelerine yardımcı olacak harika araçlardır! Okulunuzdan bir konu öğretmeninden gelmesini ve belirli unsurlardan emin değilseniz denetlemesini isteyin ve öğrencilerin deneyler sırasında ne yapmaları gerektiğini bilmesi için önemli kavramları ve kelimeleri önceden öğretmeyi unutmayın.
• Yemek pişirme dersleri: Öğrencileri motive etmek ve öğretmenler ile öğrenciler arasındaki bağları güçlendirmek gıdadan daha iyi ne olabilir? Kültürün, toplumun ve dilin önemli bir parçası olan yiyecek, sınıfı bir araya getirmeye yardımcı olur ve yemek her şeyin başladığı yerdir. Bir tarif seçerek başlayın ve vaktinden önce sınıfta tartışın. Sonra öğrencilerden rekabet etmelerini ve tarifin kendi versiyonlarını yapmalarını isteyin. Sunumları özelleştirebilir, farklı baharatlar ekleyebilir ve onlara ilham veren malzemeleri karıştırabilirler. Daha sonra sınıfta özetleyin ve öğrencilerden üretimlerini tartışmalarını, tatmalarını ve karşılaştırmalarını isteyin.
Nihai hedef, konu ve dil sınıfları arasındaki bilgiyi bölümlere ayırmaktır, böylece öğrenciler yeni bilgileri tüm okul müfredatlarına ve hatta sınıfın dışına uygulayabilirler!

3. Geri Bildirim Vermek İçin Doğru Anları Seçin
Geri bildirim ve motivasyon, herhangi bir dil sınıfının merkezinde yer alır. Sonuçta, hatalar öğretme ve öğrenme fırsatlarıdır!
Bununla birlikte, minimum geri bildirim ve maksimum pozitiflik CLIL'in temel parçalarıdır.
Amaç, öğrencilerin konu derslerini öğrenmeye odaklanmalarına olanak tanırken öğrencilerin iletişim kurma yeteneklerini artırmaktır. Yol boyunca, hedef dil ve kültür için olumlu duygularını inşa edeceksiniz. Dolayısıyla, en iyi strateji öğrencileriniz konuşurken doğruluktan ziyade iletişimi hedeflemektir.
Somut olarak, faaliyetleri sırasında, dilleri tam olarak doğru olmasa bile, öğrencileri kesmek istemezsiniz. Bu, aktivitenin akışını kıracak ve hatta öğrencilerin güvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bunun yerine, öğrencilere dil ve içerikle ilgili geri bildirim vererek not alın ve her etkinliği yeniden özetlemeye çalışın. Bu, tüm öğrencilere fayda sağlamak için, bireysel olarak öğrencilere değil, tüm sınıftan önce geri bildirimde bulunmaya çalışın.
Yazma etkinlikleri için aynı ilkeleri kullanın. Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerine ve özgürce yazmalarına izin verin, ancak sık sık, yanlış anlaşılmaları ve hataları tanımlamaya çalışın ve sonra bir sonraki sınıfınızı onlara hitap etmek için kullanın. Tahtaya kelimeleri ve ifadeleri yazın ve dikkat edilmesi gereken belirli harfleri veya aksanları daire içine almak için renkleri kullanın.
Öğrencilerden geri bildirim isteyin, sonuçları izleyin ve buna göre ayarlayın. Uygulama sınıftan sınıfa değişir, bu nedenle sınıfın nabzını tutup CLIL müfredatınızı ve aktivitelerinizi yeniden şekillendirmek size bağlıdır.

4. Bağlamda Gramer Öğretimi
Biz - öğrencilerimizle birlikte - çoğu zaman bir yabancı dili bir araç olarak değil, bir konu olarak düşünme eğilimindeyiz.
CLIL'i sınıfınıza getirirken, CLIL yönteminin öğrencilerin dili öğrenmesini değil, dili kullanmalarını sağlamak olduğunu unutmayın.
Bu bağlamda, sonsuz dilbilgisi kurallarını listelemek nadiren etkilidir. Öğrenciler genellikle aynı hataları tekrar tekrar yapmaya devam ederler ve kelimeleri kullanmak ve iletişim kurmak yerine çoğu zaman donarlar.
Bunu düzeltmek için öğrencilerin çalıştıkları konulara ve dile sürekli maruz kalmaya dayalı olarak gramer öğrendiklerinden emin olun. Öğrencilerin dili gözlemlemesini sağlamak için dilbilgisini periyodik olarak gözden geçirin ve geri dönüştürün. Bu, dilbilgisi, sözdizimi ve konjugasyonu doğal olarak toplamalarını sağlar, böylece sınıf oturumları boyunca kullanabilirler. Dilbilgisini tanıtırken, kuralın belirgin bir şekilde kullanıldığını gösteren çizelgeleri, belgeleri ve resimleri ekleyin.
Ayrıca, bir konuyla ilgili bir şey öğretirken, gramer kullanan gazete makaleleri veya belgesel klipler gibi otantik materyaller de sunabilirsiniz. Öğrencilere herhangi bir modeli veya farklı görünen herhangi bir şeyi (yeni bir konu öğretiyorsanız) okumasını veya izlemesini sağlayın. Ardından, aklınızdaki kelime veya dil bilgisi dersini tartışın. Bundan sonra, videoyu tekrar izleyin ve öğrencilerin tartıştığınız dil dersinin anlamını bir araya getirmelerine izin verin.
Öğrencilerin kesip kurmasını sağlamak yerine mmar egzersizleri, gramer kullanımlarını bağlam içinde değerlendirir. Bir makale yazarak, bir tartışmaya katılarak, metin ve resimlerle bir web sayfası oluşturarak veya konuyu tartışan diğer öğrencilerden haber, röportaj ve çeşitli kayıtları içeren bir radyo yayını oluşturarak öğrencilerden kendi çalışmalarını üretmelerini isteyin. Bunu tamamladıktan sonra, özellikle gramer kullanımını düzeltmeye ve geri bildirim sağlamaya odaklanabilirsiniz.
 
CLIL öğretim yönteminin sizin için hiçbir sırrı olmadığına göre, öğrencilerinizin hedef dilde yeteneklerini geliştirmekte sorun yaşamadığınızdan eminiz.


2
İyi bir dil öğretmeni misin?
Umarım öylesindir! Ve bunu okuyorsan, en azından zaten mükemmel olsan bile, motivasyonu geliştirmek için daha fazla motive olursun.
Harika bir öğretmen olsan bile, muhtemelen çok iyi olmayan bir dil öğretmeni olduğunu düşünebilirsin.
Bu, çoğumuz için şok edici olabilir, ancak öğrettiğiniz dilde uzman olmak, mutlaka iyi öğretime dönüşmez!Dil zekası şüphesiz çok önemli olsa da, müthiş öğretimin sadece bir ön koşulu.
 
Bir Dil Konuşabildiğiniz, İyi Öğretebileceğiniz anlamına gelmez
Hızlı bir örnek!
Geçmişinizde en sevdiğiniz dil öğretmenlerinden birini düşünün. Hatırladınız mı? Bu kadar sevgiyle hatırladığınız kısmı neydi?
Bahse girerim bu onların dil bilgisi değildi!
Evet, bir dil öğretmeni olmak istiyorsanız, karşılaştırmalar ve zamanlar gibi dilbilgisi kavramlarını nasıl açıklayacağınızı bilmeniz gerekir.
Ve evet, ayrıca standartlaştırılmış dil testlerini kolayca geçmek için dil yeterliliğine ve becerilere sahip olmalısınız ve yazma, okuma, dinleme ve konuşma konusunda yetkin olmalısınız. Ve elbette temel dilbilgisi becerilerini hedef dilde net ve etkili bir şekilde açıklayabilme yeteneğine sahip olmalısınız… ama hepsi bu mu?
Milyon dolarlık soru şu: Dil becerilerinizin yanı sıra, müthiş dil öğretimi için başka ne önemli?

Bu Bağlantıyı Kurun
Müthiş öğretimin sıklıkla göz ardı edilen bileşeni, öğrencilerinizle, hatta zor olanlarla, kişisel düzeyde, öğrettiğiniz dil, kullandığınız materyaller veya uyguladığınız belirli eğitim metodolojileri ile ilgisi olmayan şekillerde bağlantı kurabilme yeteneğinizdir. . Amerikan Psikoloji Derneği, bu bağlantının öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimi için çok önemli olduğunu bile söyledi.

Bu yazının konusu budur!
Öğrencilerle kurduğunuz ilişkiler, dil bilginiz kadar önemli (daha önemli olmasa da) olabilir.
Bu, öğrencilerinizin ilgi alanlarına ve kişiliklerine ilgi göstermek ve ilgilerini ifade etmek anlamına gelir. Öğrencilerinizle olumlu ve uzun vadeli ilişkiler kurmanıza izin veren şey genellikle budur ve bu ilişkiler, öğrencilerin dil becerilerinin gelişmesi için genellikle muhteşem katalizörler haline gelir.
Öğrenciler kendilerini rahat hisseder ise saygı duydukları, rahat ettikleri, kendilerini güvende hissettikleri öğretmenleriyle biraz daha iyi ilişkilerde olduklarında anadili İngilizce olanlarla dil öğrenmek, büyümek ve pratik yapmak için kendilerini daha fazla zorlamaktadırlar. Konfor bölgelerinden çıkmak, hata yapmak ve öğrenmek için gerekli riskleri almak için öğretmenlerinin aslında onları önemsediğini hissetmeleri gerekir!
Dil yeteneklerinizin ötesinde, öğrencilerle yararlı ve destekleyici ilişkiler kurmak çok önemlidir. Bu bizi bir sonraki milyon dolarlık sorumuza getiriyor: Dil öğretmenleri olarak öğrencilerimizle yardımcı ve destekleyici ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek için hangi beceriler gereklidir?

7 ipucunu gözden geçirelim!
1. Öğrenme Ortamını Kişiselleştirin
Öğrenciler derslerinize ve eğitim faaliyetlerinize nasıl yanıt verir? Size herhangi bir geri bildirim veriyorlar mı? Ne tür?
Müthiş dil öğretmenleri, her bir sınıfın özel ihtiyaç ve tercihlerini karşılayabilir ve öğrencilerin dil öğrenmesini destekleyen düzenlemeler uygulayarak her sınıfı yönetebilir. Bunun temel bir örneği, ister uygulamalı etkinlikler yapıyor, ister uygulamaları ve teknolojiyi dahil ediyor, hikayeler okuyor, sohbet ediyor veya konjugasyon tatbikatlarından bir oyun yapıyor olsun, öğrencilerinizin en çok neyi sevdiğini keşfetmektir. Tabii ki biraz zorlayıcı oldukları sürece, dil hazinelerini ve kalıplarını öğrenme ve hatırlama olasılıkları daha yüksektir!
Dil öğrenimi, eğlenirken zaten yeterince zor olabilir. Aktiviteler sizi uyuturken öğrenmeye çalıştığınızı düşünün! Harika dil öğretmenleri bunun olmasına izin vermez, çünkü öğrencilerle bağlantı kurabilir ve pedagojik seçimlerini etkilemelerine izin verebilirler.

2. Umut Verme
Umut seviyeniz bulaşıcıdır. Öğrencilere dili öğrenebileceklerine inanmaları için ilham verir! Sözlü, özel ve kasıtlı cesaret ve övgü kullanmaya çalışın (“Güzel iş!” Gibi “Harika bir nokta, daha fazla açıklığa kavuşturabilir misiniz?” “Onunla sadık kalın!” “Anlayacaksınız!” “Bunu hızlı öğrendiniz!” ya da “İyi dedin!”). Hayal kırıklığı, şüphe, güvensizliklerini ve hatta bazen dile olan ilgilerinin azalmasına yardımcı olan şey budur.
Bu bağlamda, etkili dil öğretmenlerinin öğrencilerin dil konusunda duygusal olarak nerede olduklarını tespit edebilecek ve eğitim faaliyetlerini uygun şekilde uyarlayacak kadar hassas olmaları gerekmektedir. Bu, dilin karmaşıklıklarına empatik olarak yanıt vermeyi gerektirir.
Örneğin, karmaşık bir dilbilgisi noktası öğrettiğinizde şaşkın yüzlerle dolu bir oda görürseniz bu zihinsel bir not almak anlamına gelebilir. Durum buysa, yavaşlayın ve “Bu nasıl gidiyor? Bunun en zor yanı nedir? ” ve onlara gün içinde bir öğrenci olarak ayakkabılarında olduğunuzu ve anlayacaklarını hatırlatın!
Umutlu öğretmenler öğrencilerin cesaretine karşı duyarlıdırlar, bu da onları kolayca kabul etmelerini ve öğrencilerin duygularını doğrulamalarını sağlar. Gerçek şu ki, diller özellikle zor olabilir ve öğrencileri teşvik etmede ve yeteneklerine ve çabalarına inanmada merkezi bir rol oynarız. Öğrenciyi öğrenmeye, denemeye, pratik yapmaya, çalışmaya ve büyümeye iten etkili yardım ilişkisinin bir parçası olduğu için, umudunuzu fark etmeleri çok önemlidir!

3. Tutku aşılamak
Sınıflarınıza tutku, eğlenceli ve yaratıcılık katmak da önemlidir. Uyarıcı faaliyetler kullanmıyorsanız veya her seferinde aynı şeyi yaparsanız, sınıfların sıkıcı veya rutin hissetme talihsiz bir eğilimi vardır ve öğrencileriniz önceki dil öğretmenlerini sıkıcı, sönük veya çok talepkar olarak algılarlarsa daha da doğrudur. Önceden dile olan ilgilerini çekmezseniz, muhtemelen bu tür öğrencilerle bir yere varamazsınız.
Bu kıvılcımı aydınlatmak için hem siz hem de öğrencileriniz şu soruları dikkate almalı ve tartışmalıdır: Bu dil öğrenmek neden bu kadar faydalı? Yaşamlarınıza nasıl fayda sağlayabilir? Bu dili öğrenmenin en şaşırtıcı yanı nedir? Öğrenmenin somut ve somut olmayan avantajları nelerdir?Dile olan tutkuyu aşılamak için biraz zaman ayırmak, onların dil bilgisine uygun şekilde meydan okumanıza ve onları öğrenmeye zorlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Bağlanabilir Olun
Daha önce de belirtildiği gibi, dil bilginiz ile öğretim becerileriniz arasında bir şema vardır. Bu nedenle, ilişki kurma ve ilişki kurma yeteneğiniz hayati bir beceridir. Birçoğumuz, dilde uzmanlık statüsüne rağmen, bize çok fazla öğretmeyen liselerde veya üniversitelerde dil öğretmeniği yaptık.
Bunun nedeni büyük olasılıkla bizi anlamadıklarını veya umursamadıklarını hissettik. Ya da muhtemelen sınıfları uyarıcı veya çok zorlayıcı olarak algıladık. Bizim işimiz özel dili atmak ve anahtar dil kavramlarını, kalıplarını ve fikirlerini öğrencilerin ilişki kurabileceği şekilde açıklamayı öğrenmek.
Örneğin, Snapchat'i (veya bu hafta popüler olan herhangi bir uygulamayı) seviyorlarsa, bunu bir öğrenme aracı olarak kullanın. Veya sınıfta sporcularınız varsa, spor aktivitelerini derse dahil edin.
Videoları, anımsatıcı aygıtları, hikayeleri, şarkıları, resimleri veya dili öğrencilerin kutularına kişisel bir şekilde bağlayan "kutudan çıkarılmış" herhangi bir şeyi kullanarak dili öğrenciler için daha bağlanabilir ve "arkadaşça" hale getirin. Bunu iyi yapabilmeniz, öğrencilerinizle kurduğunuz profesyonel ilişkiden kaynaklanmaktadır, şimdiye kadar öğrendiklerimiz için çok önemlidir!

5. Genellikle Öğrenci Katılımını Sağlayın
Etkili öğretmenler, öğrencilerin katılımını mümkün olduğunca sağlarlar. Araştırmalar, öğrencinin katılımının bir dili başarılı bir şekilde öğrenmeyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Pasif, sessiz öğrenciler büyük olasılıkla aktif ve düzenli katılımcılar kadar öğrenmezler.
“Birlikte çalışabilmemiz için bunu sizin için nasıl daha iyi bir deneyim haline getirebilirim?” gibi bir şey sorabilirsiniz. Özellikle sorunluysa, “Net olduğumdan emin değilim, bu yüzden bilmediğim zaman bana haber verebilir veya soru sorabilir misiniz? Seni kaybetmediğimi biliyorum?” diyebilirsiniz. Yine, öğrenciler size saygı duyduklarında daha fazla katılacakları ve hata yapmanın güvenli olduğu için, ilişkisel becerilerin (bağlantı yeteneği) önemi göz ardı edilemez.

6. Öğrencilerinizin Gelişiminin Hiper Farkında Olun
Bir dil öğrenme sınıfı, bir grubun gelişim aşamasına bağlı olarak önemli ölçüde farklı görünecektir. Bizim için çok hızlı giden dil öğretmenlerini hatırlıyor musunuz? Yoksa çok yavaş mı? Ne kadar sinir bozucu olduğunu hatırlıyor musunuz? Bu bizim olmak zorunda değil! Öğrencilerin onlarca yıl boyunca hatırladıkları olabiliriz. Her şey sınıfımızı izleyicimize uyarlamakla ilgilidir. Örneğin, daha genç öğrencilerle dil öğrenimi görsel araçları, eğlenceli etkinlikleri ve daha az okuma ve yazmayı entegre etmelidir (çünkü hala bir kalemle yazmayı öğreniyorlar). Gelişim sadece öğrencilerin kronolojik yaşlarını değil, aynı zamanda genel duygusal olgunluk düzeylerini de ifade eder. Dil öğrenimi zorlayıcı bir çabadır ve öğrenciler ideal olarak yavaş yavaş şaşkın hissetme ve yol boyunca noktaları netleştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz rahatsızlığı ele almayı öğrenmelidir. Önceki dil bilgisi ve deneyimlerinin yanı sıra entelektüel kapasiteleri de özellikle önemlidir. Öğrencilerinizin gelişimlerinde nerede olduklarını öğrendikçe, her etkinlik için harcanacak en uygun zaman miktarı (genellikle 2 dakika ila bir saatten fazla değişebilen) gibi şeyler için daha iyi bir his elde edersiniz. t Yeni dersleri dahil etme zamanı geldiğinde ve ders kitaplarının hangi bölümlerinin çok ileri düzeyde olduğu ile hangi sınıfta iyi çalışır.

7. Öğrencileri Sorumlu Tutun
Sonunda en önemli ipucunu sakladım. En etkili öğretmenlerin, öğrenci odaklanmadığı, dil ile etkileşime girmediği ve çaba göstermediği takdirde bir öğrenciyi “öğrenmesini” ya da sınıfı geçemeyeceğini unutmayın. Öğrenciler ideal olarak her zaman sıkı çalışmalıdır! Öğrencilerin dersliği öğrenmesi, geçmesi ya da sınıftan faydalanmaları, aynı zamanda sadece öğretim yeteneklerinizin değil, çabalarının da bir yansımasıdır.
Bu rahatlatıcı bir haber olsa da, hiçbir şekilde olabilecek en iyi öğretmen olma rolünüzü geçersiz kılmaz, onlarla bağlantı kurarken, onlara önem verirken, ihtiyaçlarını ayarlayarak ve öğretim faaliyetlerinizi buna göre hazırlar!
Ama sonuçta, eğer öğrencileriniz odaklanmış beyinlerini getirmezlerse, sadece çok fazla şey öğrenebilirler!
 
Şehrinizdeki en yüksek dil zekasına sahip olabilirsiniz, ancak harika bir dil öğretmeni olmak çok daha fazlasını kapsar.
Dil becerilerinizin ötesinde, iyi bir şekilde öğretmek, öğrencilerle kişisel olarak bağlantı kurma ve onları zevkli bir şekilde yaratıcı ve işbirliğine dayalı olarak öğrenmeye ve benzersiz tercihlerine ve ihtiyaçlarına cevap vermeye teşvik etme yeteneğinize bağlıdır!

3
Öğretim Metodları / Sayıları Nasıl Öğretelim?
« : Haziran 01, 2020, 09:45:54 ÖÖ »
1. Ses dilli
Öğrenciler 30 a kadar iki kez sayın, öğrenciler sizden sonra tekrar eder. Telaffuzları hakkında anında geri bildirimde bulunun. Ardından öğrencilerden pratik yapmaya ve tekrarlamaya devam etmek için odanın etrafındaki çeşitli eşyaları (sandalyeler, kitaplar, ataşlar) saymalarını isteyin.
Paket Servisi: Dil alıştırmaları birden çok biçim alabilir ve görsel-dilsel yöntemi başarılı bir şekilde kullanmak için birbirleri üzerine inşa edilebilir.

2. Doğal Yaklaşım
Öğrencilere birkaç sayının geçtiği kısa bir paragraf okuyun. Kendi paragrafınızı oluşturabilir veya “Olivia Counts”, “Abuelita fue al mercado” (“Büyükannem Pazara Gitti”) veya “Hayvan Sayma Eğlencesi” gibi favori bir hikayeden bir paragraf oluşturabilir veya bir hikaye ödünç alabilirsiniz. Telefon numaraları, tarihler ve yaşlar, sayıları anlamlı bir şekilde kaydırmak için mükemmel yollar sağlar.Paragrafı iki kez okuyun ve öğrencilerden önce dinlemelerini isteyin. Üçüncü kez okuduğunuzda, öğrencilerden duydukları sayıları yazmalarını isteyin.
Paket Servisi: Doğal Yaklaşım, tekrarlarda sunabileceğiniz ilgili materyalleri bulduğunuzda en iyi sonucu verir.

3. Göreve dayalı
Önceden belirlenmiş bir sayı seçin ve öğrencilerden bunun ne olduğunu tahmin etmelerini isteyin. Her tahmin yaptıklarında, doğru tahmin edene kadar “daha yüksek” veya “daha düşük” deyin. Daha sonra öğrencilerin sayıları ve tahminleri düşünerek çift veya küçük gruplar halinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Paket Servisi: Görev tabanlı yaklaşım esnektir ve öğrenciler görevlerinde çalışırken izleme ve değerlendirme seçeneği bırakabilir.
 
Kullanabileceğiniz çeşitli yöntem ve aktivitelerle, sadece bir tanesine takılıp kalmak bir hata olur! “Karıştırma ve eşleştirme” eğlencesinin tadını çıkarın ve öğrencilerinizin mükemmel olmasını izleyin.

4
Tekerleği yeniden icat etmek istemiyorsunuz.Ancak bu, arabalarımızı lastik yerine vagon tekerleklerinde sürmemiz gerektiği anlamına gelmez.
Bazen, iyi bir şeyi harika bir şeye dönüştürmek için akıllı bir güncelleme gerekir.
Dil öğretiminizi yapın. Kendi öğretmenlerinizin yaptığı gibi veya onlardan önceki öğretmenleri gibi öğretmek ister misiniz? Muhtemelen hayır - zamanından beri dil eğitiminde çok şey oldu!
Dil eğitiminin temellerini yıkmamıza gerek olmasa da, kendi sınıflarımıza hangi yararlı güncellemelerin getirilebileceğini görmek için her zaman modern dil öğretim yöntemlerini keşfetmeye değer.
İster TPR'nin enerjisi ve fizikselliği, ister Bilişsel Kod yaklaşımının rahatlatıcı kalıpları ve yapıları olsun, öğretim tarzınızı ve sınıfınızı mükemmel bir şekilde tamamlayacak modern dil öğretim yöntemlerine sahibiz. Sınıfınızı daha canlı ve heyecan verici hale getirmek için kullandığınız diğer tüm başarılı öğretim yöntemleriyle birlikte bunları atın.
Şimdi bu modern öğretim yöntemlerinden bazılarını inceleyelim. Ardından, öğrencileriniz için en iyi sonuçları almak üzere bunları karıştırma ve eşleştirme ile ilgili bazı örnekler göstereceğiz.
 
Repertuarınıza Eklemek İçin Birkaç Modern Yöntem
Çoğumuz, dil öğretiminde denenmiş ve gerçek Gramer Çeviri yöntemine aşinayız. Bu eski okul yaklaşımına yanıt olarak formüle edilen Doğrudan Metot'u da biliyoruz. Bu yazıda, öğretmen eğitiminizde daha az karşılaşmış olabileceğiniz veya kendi sınıfınızda en iyi nasıl uygulanacağını merak edebileceğiniz daha modern öğretim yöntemlerini ele alacağız.
Aşağıda, size altı önemli modern dil öğretim yöntemi ve genel artıları ve eksileri hakkında bilgi vereceğiz. Elbette, eski veya yeni herhangi bir öğretim yönteminde olduğu gibi, esnek olmak ve nerede bulursak buluruz, öğrenci yararlarına bakmak önemlidir.
Ayrıca, sınıfınızda maksimum katılım ve dil edinimi için bu öğretim yöntemlerini nasıl “karıştıracağınız ve eşleştireceğinizi” göstereceğiz.

Ses Dilli Yöntem
Modern dil öğretim yöntemleri ilerledikçe, bu daha eski olanlardan biridir, bu yüzden zaten biraz aşina olabilirsiniz. Bu yöntem B.F. Skinner'ın davranış teorilerini temel alır. Öğretmenler, hedef dilin seslerini sistematik olarak öğreterek başlar.
Daha sonra, öğrencilere doğru telaffuz ve cümle oluşumunda ayrıntılı bir temel vermek için cümle yapısını delerler.
Doğrudan Yöntemde olduğu gibi, öğretim neredeyse tamamen hedef dilde ve dilbilgisi açıklamaları minimaldir.
Artıları: Öğrenciler gerçek bir bağlamda çok fazla kelime hazinesine maruz kalırlar.
Eksileri: Kabul edelim: her zaman yaparsanız matkaplar, tekrarlar ve ezberler sıkıcı olabilir.

Bilişsel Kod Yaklaşımı
Bu yöntem, daha önce gelen ses-dilsel yöntemin aksine geliştirilmiştir. Bu yöntemde, temel dil yapıları, öğrencilerin bu kuralları uygulaması için birçok fırsat olduğu sürece, öğretmen tarafından açıkça ortaya konabilir ve konulmalıdır.
Örneğin, geçmiş zaman hakkında bir ders veriyorsanız, kısa bir açıklama ile başlayabilir ve sonra öğrencilere geçmiş zamanın kullanıldığı birkaç diyalog veya pasaj sunabilirsiniz.
Öğrenciler, açık öğretim yerine bu örnekler aracılığıyla dilbilgisi kurallarını öğreneceklerdir.
Artıları: Bu yaklaşım öğrencilerin dilbilgisi yapılarını dilbilgisi çevirisi yönteminden daha doğal bir şekilde öğrenmelerini sağlar.
Eksileri: Bu modelle öğrenci öğrenmesini değerlendirmek zordur. Ayrıca çok az miktarda otantik malzeme ve farklı öğrenci ihtiyacına veya ilgisine dayalı giriş.

İletişimsel Yaklaşım
Bu yöntem, anlamlı iletişim için dilin kullanımı ile ilgilidir. Bu nedenle, otantik materyallere dayanarak çok öğrenci merkezli.
Yapılar yerine vurgu, anlamı iletmek ve anlamak için pratik beceriler üzerinedir.
Artıları: Bu yaklaşım uyumlu bir öğretmen-öğrenci ilişkisini kolaylaştırır. Ayrıca öğrencilerin ilgisini artırma eğilimindedir, çünkü öğrencilerin kendilerini ifade etme özgürlüğü daha fazladır.
Eksileri: Yapı ve sözdizimine vurgu yapılmaması, düzensiz ve mantıksız gelebilir. Bu yaklaşım, eğitimcilere kaliteli otantik materyaller bulma ve bunlara erişme konusunda da baskı yapabilir.

Göreve Dayalı Yaklaşım
Dil kullanımı, önceden belirlenmiş kelimeleri veya yapıları öğretmektense, öğrencilerin yerine getirmesi gereken görevler tarafından yönlendirilir.
Bu yöntemle, öğretmen bir görev için talimat verir ve öğrenciler daha sonra hedef dilde başarmak için çiftler veya küçük gruplar halinde çalışırlar ve bittiğinde tüm sınıfa rapor verirler.
Artıları: Bu yaklaşım öğrencileri aktif ve öğrenmelerine katılmaya teşvik eder. Öğrenciler görevleri yerine getirmek için birlikte çalıştıklarından, aynı zamanda bir topluluk ve işbirliği duygusu da yaratırlar.
Eksileri: Bu yöntem diğerlerinin hariç tutulmasında kullanılırsa, yalnızca belirli görevlerin yerine getirilmesiyle ilgili kelimeleri öğrenecekleri için öğrenci öğreniminde boşluklara neden olabilir.

Toplam Fiziksel Tepki (TPR)
Bu popüler yöntem çocukların doğal enerjisini aktif, ilgi çekici derslere yönlendirir. Kavram basit ama parlak: öğrenciler, nesneleri tutmak veya kelimeleri hareket ettirmek gibi fiziksel örneklerle kelime öğreniyorlar. Dersler çok fazla hareket içerir.
Artıları: Hareket ve bellek arasında sık sık kullanılmayan bağlantının tam kullanımı. Ayrıca, kalkmak ve dolaşmaktan hoşlanmayacak ne var?
Eksileri: Bu yöntemle akademik veya soyut kavramlara kelime öğretmek zordur. Ayrıca, öğrencilerin dili (konuşma veya yazma yoluyla) üretme fırsatları bir şekilde sınırlıdır.

Doğal Yaklaşım
Bu yaklaşımda, öğrenciler sayısız dinleme ve okuma aktiviteleri yoluyla birçok anlaşılabilir girdiye maruz kalmayı öğrenirler. Öğrenciler yazmayı öğrenmeden konuşmayı öğrenirler. Tipik bir ders, öğretmen kelimeyi tekrarlarken resimleri izlemeyi, ardından anlaşılabilir bir diyalogda kullanılan bu kelimelerin kayıtlarını dinlemeyi içerebilir.
Artıları: Doğal yaklaşım hedef dilde kendiliğinden etkileşimleri kolaylaştırır.
Eksileri: Bu yöntem, zor olabilen gerçek yaşam ayarlarının simülasyonunu gerektirir. Yaklaşım küçük sınıflar için idealdir ve büyük sınıflarla da çalışmaz.
Karıştır ve Eşleştir: Maksimum Öğrenme için Modern Dil Öğretim Yöntemleri Nasıl Birleştirilir
Oldukları kadar farklı olan bu yaklaşımlar birbirini tamamlar! Ortak yönleri öyle ki, bu yaklaşımları aynı derste birleştirmek zor değil. İşte bunu sınıfınızda gerçekleştirebileceğiniz pratik yollardan bazı örnekler.

Gıda Kelime Hazinesini Modern Yöntemlerle Öğretme
1. TPR
Havuç gibi bir gıda maddesini gösteren bir flashcard tutarak başlayın. Birkaç kez, yavaş ve net bir şekilde tekrarlayın. Sonra şöyle bir açıklama yapın: “Ralph havuçları sever. Havuçları kim sever? Ralph havuçtan nefret mi ediyor? Hayır, havuç sever. Ne seviyor? Havuç sever. ”
Daha sonra bireysel öğrencilerden “Havuç sever misiniz?” Sorusuna cevap vermelerini isteyin. Öğrencilere havuç sevmeleri için kalkmalarını ve odanın bir tarafına, istemezlerse karşı tarafa gitmelerini sağlayın. Peynir, portakal suyu vb.Gibi diğer gıda maddelerini beğenip beğenmediklerine göre onları tekrar bölünmeye yönlendirin.
Paket Servisi: Öğrencilerin harekete (sözlü ve görsel yardımcılarla) hareket yoluyla yanıt vermelerini sağlayarak yeni kelimeler tanıtabilirsiniz.

2. Göreve dayalı
USDA besin piramidinin kopyalarını hedef dilde dağıtın.
Öğrencilerden o gün yedikleri yiyecekleri bir kağıda listelemelerini isteyin. Daha sonra, piramide dayanarak hangi yiyecekleri az ya da çok yemesi gerektiğini listeleyin.
Paket Servisi: Öğrencilerin kelimeleri kullanmasını gerektiren bir görevi tamamlamalarını isteyerek yeni kelime bağlamı verebilir ve unutulmaz kılabilirsiniz.

3. Bilişsel kod
Öğrencilere, çoğul ve tekil gıda maddeleri gerektiren cümlelerin kullanıldığı boş bir doldurma (veya “cloze”) etkinliği verin. Çoğullaştırma kurallarını açıklar. Daha sonra öğrencilerin farklı yiyeceklerin adlarını mantıklı hale getirmelerini sağlayın.
Örneğin:
"Biraz daha ister misin ____?" (Öğrencilerin çoğul bir isim seçmeleri gerekecektir.)
"Hayır, teşekkür ederim, başka bir _____ istemiyorum." (Öğrencilerin tekil bir isim seçmeleri gerekecektir.)
Paket Servisi: Dil kurallarına ilişkin açık açıklamalar öğrenci uygulamalarına çok yakın olmalıdır.
Ayrıca modern dil öğretim yöntemlerinin uygulanmasının öğretim rejiminizi tamamen yeniden yapmak anlamına gelmediğini de unutmayın. Boşlukları doldurma gibi denenmiş ve gerçek faaliyetler yine de faydalı olabilir.

4. İletişimsel
Öğrencilere sunulan cümle yapılarını kullanmalarını sağlayın Üçüncü adımda ve / veya birinci adımdaki yiyecekler ve kelime hazinesi, sevdikleri veya sevmedikleri yiyecekler ve içecekler hakkında birbirlerini incelemek için. Ardından, sonuçlarını rapor etmelerini isteyin.
Paket Servisi: Temel temel sözcük dağarcığı bile hedef dil iletişimi pratiğine yol açabilir.

5
Öğretim Metodları / Daldırma Öğretimi Nedir?
« : Mayıs 31, 2020, 05:16:55 ÖS »
Daldırma öğretimi basit bir konsepte dayanır: Eğer aslında dilin konuşulduğu bir ülkede olamıyorsanız, öğrencilerinizi dil ve kültürün çoğuna “daldırarak” öğrenme ortamınızı mümkün olduğunca otantik hale getirmelisiniz. Tabii ki bu mümkün.
Bir 'daldırma' öğretmeni sıradan bir dil öğretmeni değildir. 
Daldırma öğretiminde temel soru şudur: Öğrencilerin Japonya, İspanya veya Almanya'yı deneyimlemelerine nasıl izin verebilirim? Burada sorunun şu olmadığını unutmayın: Japonca, İspanyolca veya Almanca nasıl öğretirim? Orada daha sonra tartışacağımız önemli bir ayrım var.
Daldırma öğretiminin doğru notlara ulaşması için, tüm yaklaşımın bu üç temel direğini hatırlayın: Otantik materyallerin kullanımı, dil üzerindeki iletişime vurgu ve dil öğreniminin disiplinlerarası doğası.
Stratejilere bakmadan önce, daldırma öğretiminin bu üç sütununu hızla gözden geçirelim.

Daldırma Eğitiminin 3 Sütunu
Sütun 1: Otantik malzemelerin kullanımı
Otantik malzemeler daldırma öğretmeni olarak ekmek ve tereyağınızdır. Bunlar sizin gittiğiniz malzemeler. Peki tam olarak nedir? Basitçe söylemek gerekirse, öğrencilerin gerçekte bir uçağa binmeleri ve hedef dilin konuşulduğu ülkeye gitmeleri durumunda otantik malzemeler bulacaktır. Bu gazeteler, TV şovları, radyo programları, kitaplar ve anadili İngilizce olan kişilerin günlük yaşamlarında kullandıkları diğer materyalleri içerir.
Sınıfa getirebileceğiniz otantik malzeme türlerinin gerçekten bir sınırı yoktur. Örneğin, bu İtalyan kimliği gibi mütevazi bir kimlik kartı kadar basit bir şey, cinsiyet, adres, yaş ve diğer kişisel bilgilerle ilgili kavramları ve kelimeleri öğretmek için bir araç olabilir.
Bu tür materyallerin hiçbir zaman dili öğretmek için tasarlanmadığını unutmayın. Aslında, onları kullanan ve tüketenlerin zaten dil hakkında çalışma bilgisine sahip oldukları varsayılmaktadır. Otantik malzeme kauçuğun yolla buluştuğu yerdir. Bu, anadili İngilizce olanların birbirleriyle iletişim kurmasının, mesaj göndermesinin ve almasının sonucudur. Bundan bahsetmişken, bir sonraki sütuna geçiyoruz.
Sütun 2: Dil üzerinden iletişime vurgu
Daldırma öğretimi ile öğrencilerinizi hedef dilde etkili bir şekilde iletişim kurabilecek şekilde hazırlıyorsunuz. Kursun sonunda onları büyük bir sınava hazırlamıyorsunuz veya bir değerlendirme yapmak için bazı test stratejileri ve ipuçları sunmuyorsunuz.
Daldırma öğretimi, öğrencilere hedef dilin kullanımını gösteren sayısız durum sunmakla ilgilidir. Sadece dil hakkında konuşmuyorsunuz, kurallarını ve formlarını - uzaktan - sanki bir vitrinde bulunan değerli bir müze sergisi gibi. Aslında kullanıyorsunuz, bir dönüş için alıyorsunuz ve herkesi bunu yapmaya teşvik ediyorsunuz.

Bu yüzden daldırma öğretiminde, eğitim aracı olarak yalnızca hedef dil kullanılır. Buradaki zorluk, kendinizi hedef dilde öğrencileriniz için anlaşılır kılmaktır. Daha sonra, tam olarak bunu yapmanın bazı yolları hakkında konuşacağız.
Gerçekten sürükleyici olabilmek için öğrencilerinizin size yalnızca hedef dilde hitap etmelerini de istemelisiniz. Bununla birlikte, aynı zamanda onları cesaretlendirmelisiniz, dilbilgisel tuhaflıklarla dolu bir ifade vermelerine rağmen dünyanın bitmeyeceğini anlamalarına izin vermelisiniz.

Öğrencileri, dili oynamaya teşvik eden rol oynama gibi görev odaklı etkinlikler aracılığıyla hedef dili kullanmak için her fırsatı sağlarsınız.
Bu tür şeyler, gerçekten önemli olan tek şey dilin iletişimsel yönlerine odaklanır. Örneğin, öğrencilerinize “Mandarin” in sadece okulda ele alınan bir konu olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, anlamlı mesajlar göndermenin (ve almanın) bir yolu - ve bir milyardan fazla insanın arifesinde kullandığı ry günü.

Sütun 3: Dil öğrenmenin disiplinlerarası doğası
“Ders sırasında dil hakkında konuşmayacaksam, neden bahsetmeliyim?” Diye sorabilirsiniz.

Diğer her şey!
Fransızca öğretmeniyseniz, Fransızca fotoğrafçılık, Fransızca tarih, Fransızca biyoloji ve elbette Fransızca Fransızca yemek hakkında konuşun! Dili ve içeriği birleştirirsiniz.
Çocuklar olarak yaşadığımız deneyimlerden, bir dil öğrenmenin bir ders kitabı açıp bir sürü kuralı ezberlemekten çok daha fazlası olduğunu biliyoruz. Ana dilimizi bu şekilde öğrenmedik. İşin aslı şu ki, ilk dilbilgisi sınıfımıza oturmadan önce bile dilbilgisi açısından sesliydik.
Anne hayatını izlemek, büyükbabanın büyükanne hakkında ne söylediğini anlamaya çalışmak veya arabayı babamla yıkamak gibi günlük aktiviteleri yaptığımızda gerçek hayatta, tam renkli öğrendik.
Bunu, anadil konuşmacısının dili nasıl edinmeye geldiği gibi, farklı konular ve konular hakkında konuşarak sınıfta taklit edersiniz. Ancak, bir dil dersi veya eve götürmek istediğiniz bir dilbilgisi bağlamında farklı konular hakkında konuşmuyorsunuz. Bunun yerine, kendi iyiliği için konuşuyorsun. Sınıflarınızı son derece daha ilginç hale getirecek - konuşmaları hedef dilde yapmayı unutmayın.
Bu farklı konular (pop kültürü, spor, kelime etkinlikleri, filmler vb.) Öğretmek istediğiniz dilin asıl taşıyıcılarıdır. Dili hayata geçiren temel sözcükleri, terimleri ve cümleleri vardır. Bu yüzden sınıfta onlarla çalışmak için zaman ayırın ve konuların öğrencilerinizin anılarında dilin yapışmasını sağlayan gerekli bağlamı sağlamasına izin verin. Sınıfınıza farklı konular eklemeniz gerekir, böylece öğrencileriniz dilsel deneyim birikiminden faydalanabilir. Özneleriniz ne kadar çeşitli olursa, o kadar iyidir.
Sonra, öğretmen olarak etkinliğinizi artıran bazı stratejilere yöneliyoruz.
Sınıflarınıza Yeniden Hayat Vermek İçin 10 Harika Daldırma Öğretim Stratejisi!

1. Dersleri Tekrarlamadan Tekrarlamak İçin Yığınlamayı Kullanın
Yığınlama, farklı örnekler ve durumlar kullanarak bir dil kavramına veya sözcüğüne tekrar tekrar vurgu yapmayı ve çok çeşitli duyuları uyarmayı içeren bir öğretim stratejisidir.
Diyelim ki öğrencilerinize selam vermek istiyorsunuz. Onları dersinizin farklı noktalarına dahil edebilirsiniz, yürüdüğünüz andan öğrencilerinizi reddettiğinize kadar. Bir hikaye anlatırken, hayvan karakterlerin hikayenizde birbirlerini selamlamasına izin vererek selamlar yapabilirsiniz. Rol yapma durumunda, öğrencilere geçmeden önce birbirlerini selamlamaları için koçluk yapabilirsiniz. Birbirleriyle tanışan yabancıların video klibini gösterebilirsiniz. Hatta bir oyun bile yaratabilirsiniz.
Her örnek veya etkinlik çeşidi başkalarıyla sinerjileşir, böylece kavramlar uzun süreli belleğe gömülür. Gerçekten selamlamalarla ilgili uzun ve düzenli bir oturum yapmanıza gerek yok. Onları yaptığınız her şeye dahil etmeniz yeterlidir.
Örneğin, Sally adında küçük bir kız ve Pazartesi, Salı ve Çarşamba adında üç sevimli ayı hakkında bir hikaye anlatıyor olabilirsiniz. Ama hikayenizde o küçük kız “İyi geceler” diyorsa ayılar her bir öğrenciye , şu şekilde görünmeye başlar:
“İyi geceler Pazartesi!” “İyi geceler Sally!” Ve Pazartesi yatağa gitti.
“İyi geceler, Salı!” “İyi geceler Sally!” Ve Salı yatağa sürünerek gitti.
“İyi geceler, Çarşamba!” “İyi geceler Sally!” Çarşamba ışıkları kapattı.
Artık sadece bu satırlarda selamlamanın altı tekrarına sahipsiniz, haftanın günlerinde benzer şekilde yığılmış bir dersten bahsetmiyoruz bile.
Yığın dersleri tekrar tekrar yapılır ve öğrencileriniz bu konuda uzmanlaştıklarını bile fark etmez.

2. Kapsamlı Anlama için Görselleri Kullanın
Öğretimde çok büyük bir konu “anlaşılır girdi” dir. Bu, bir öğretmen olarak, öğrencilerin ağzınızdan çıkanların çoğunu anladığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, boş gözüken öğrencilerin bulunduğu bir odanın önünde kendinizle konuşma riskiyle karşılaşırsınız.
Kapsamlı girdi, öğrencilerinizin mevcut dil yeterlilik düzeylerinden bir adım daha yüksek materyal kullanmak olarak tanımlanır.
Örneğin, orta seviyedeki öğrenciler için onlara “yüksek orta” malzemeler vermelisiniz, sadece yeterliliklerini biraz artıracak bir şey vermelisiniz. Onlara çok kolay bir malzeme vermek istemezsiniz, çünkü o zaman sıkılırlar ve istiflenirler. Ve onlara, o kadar zor ki, güvenlerini kaybedecek ve caydıracakları dersler vermek istemiyorsunuz. Onlara yeterince zorlayıcı ama yine de ulaşılabilecek bir şey vermek istiyorsunuz.
Anlaşılır girdiyi sağlamanın en etkili yollarından biri, resimler, videolar, gerçek nesneler veya manipülatifler ve realia gibi görseller kullanmaktır. Ülke içine daldırma yapmadıklarından, aslında Roma sokaklarında kabalaştıklarından, içeriği sınıfa getirmek zorundasınız.
Görsellerin yolu bu. Tabii ki, bunu zaten biliyorsunuz. Öğrenciler bir şey görürse, zaten bu konuda bir şeyler biliyorlar. Örneğin, bir bahçenin ne olduğunu açıklamak için yüz İspanyolca kelime kullanmak yerine, onlara güzel bir bahçenin resmini gösterir, ona işaret edersiniz ve “Jardín!” deyin. Sonra ne demek istediğini tam olarak anlayabilirler.
Görebilecekleri, dokunabilecekleri veya etkileşimde bulunabilecekleri şeyler kullanarak, beyinlerinin hafıza merkezleri üzerinde çalışıyorsunuz. Sadece dersleri anlaşılır hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda onları sadık hale getirirsiniz.

3. Ağzınızı Her Açtığınızda Hareketleri ve Tonları Pratik Olarak Kullanın
Görsel yardımcılar, realia ve manipülatifler hemen hemen tüm öğretim yaklaşımları ve daha çok daldırma öğretimi tarafından kullanılır. Ancak, öğretmenin ağır hazırlık maliyetine gelirler.
Ve bazen - ve bu, ne kadar zorlu çalışırsanız çalışın, tüm öğretmenler tarafından paylaşılan bir deneyimdir - iletmek istediğiniz şeyi veya kavramı kapsayan mükemmel bir görsel yoktur. Daldırma öğretmeni ne yapacak?
Uygun hareketleri, beden dilini ve abartılı sesi kullanmak, anlaşılır girişi sağlamanın etkili yoludur. Sözsüz iletişim biçimleriyle ilgili güzel şey, herhangi bir anda ve öğretmenin hazırlık süresine büyük yatırım yapmadan çağrılabilmeleridir. Ücretsizdirler ve çok eğlenceli olabilirler.
Sınıfta yalnızca hedef dil kullanıldığından ve her zaman bir resme her zaman işaret edemeyeceğiniz için, bir daldırma öğretmeni anlamı ses ve eylemlerle nasıl aktaracağına hakim olmalıdır. Tüm oturumu bir sinema oyunu olarak düşünün. Ve oyun sınıfın içine girdiğiniz anda başlar.
Ve sadece el hareketlerini ve sesleri düşünmeyin. Yüzün ve vücudun bir hazine sandığı. Göz hareketleriniz. Vücudunuzun yönelimi. Kafanı eğme şeklin. Göğsünüzün yükselişi ve düşmesi bile “hızlı koşma”, “yaklaşmakta olan kıyamet” veya “güçlü bir hapşırma ortaya çıkabilir”.
Rol yapma veya diyaloglar yaparken, örneğin karakterleri vurgulamak için sesinizi ve beden dilinizi değiştirebilirsiniz.
Sınıfta jestleri ve sözsüz formları kullanmanın eğlenceli bir yolu, öğrencilerin jestlere kendilerinin girmesini sağlamaktır. Bir bebek kanguru ve bir anne kanguru içeren bir hikayede olduğu gibi, sadece İspanyol saltarını (atlamayı) göstermiyor (ve abartıyorsunuz), herkesin deneyime dalmasına izin veriyorsunuz. Öyleyse hikayenizde var olmak yerine, yanınıza biraz girmekten çekinmeyin ve sınıfın birkaç saniyeliğine etrafta dolaşmasına izin verin. Sadece eğlenceli değil, aynı zamanda kolayca hatırlanabilecek güzel anılar da yaratıyorsunuz.

4. Teknoloji ve Multimedya Merkez Aşamasında Olabilir (Tamam!)
Daha önce öğretmenlere bugünden daha fazla bacak verilmemişti.Teknoloji, dünkü kara tahtalardan ve slayt projektörlerinden günümüzün tam entegre sınıf bilgisayar sistemlerine kadar eğitim için her zaman kullanılmıştır. Yine de birçoğu koltuk değneği olduğunu, gerçek dersi maskelediğini ve öğretmenlerin yeteneğini gizlediğini düşünüyor. Öyle değil. Teknoloji ve medya, doğru şekilde kullanıldığında, sizi ve sınıfınızı gitmek istediğiniz yere götürecek roket güçlendiriciler olabilir. Bir öğretmenin mevcut teknolojilerden faydalanma isteği, öğrencileri için iyi olabilir.
Modern sınıf teknolojisinin bir örneği Language Nut'tur. Sizin gibi dil öğretmenleri için deneyimli eğitimciler tarafından oluşturulmuş bir öğretim aracıdır. Sınıfınız Angry Birds oynamak yerine tabletlerini, akıllı telefonlarını veya dizüstü bilgisayarlarını etkileşimli dil oyunları oynamak, şarkı söylemek, hikaye dinlemek veya kelime öğrenmek için kullanabilir.

6
“Bu delilik olmasına rağmen, henüz bir yöntem yok.”
Shakespeare’in “Hamlet” inden gelen bu zamansız çizgi, bir dil öğretmeninin hayatındaki pek çok an için geçerli olabilir.
Öğretim yöntemlerimizde bile, her zaman biraz delilik vardır.
“Doğrudan yaklaşım” ve “doğal yaklaşım” dan “suggestopedia” gibi tuhaf fikirlere kadar dil öğretme yöntemleri gelip geçti.

Neden?
Yeni başlayanlar için, yöntemler genellikle dilbilimsel araştırma ve deneylerin meyvesidir. Gözlem ve testin bir kombinasyonu yoluyla, bir araştırmacı dil öğretmenin en iyi yol olduğunu düşündüğünü ortaya koyar, uygulama yayılır ve voilá!

Yeni bir dil öğretim yönteminiz var.
Çünkü bu bilimdir, sürekli araştırma ve çalışma bize yeni, geliştirilmiş yöntemler getirir. Bu, çoğu zaman eski yöntemin bir kısmının veya tamamının yeni çıkmış öğretim şekli lehine atıldığı anlamına gelir.
Yazık ki, önceki yöntem geride bırakıldığında ve yeni bir yöntem moda haline geldiğinde, bazen bebek banyo suyuyla atılır. Gerçekte işe yarayan değerli fikirlere bakan tüm bir yöntem değiştirildi.
Bu kadar çok değişiklik ve tartışma ile akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz?
Tüm bu yöntemlerden en iyisini seçerek, her birinden biraz biraz alarak kendi kişisel öğretim yönteminizi uygulayarak ...

7
Tarih boyunca, dil öğretimi dünyasında birçok eğilim ortaya çıkmıştır.
Bazıları bizi sadece kısa bir ziyaretle süsledi.
Diğerleri zamanın testini yaptılar ve dünyadaki dil öğretmenlerinin eğitiminin bir parçası oldular.
Bir kategoride tek başına durmak, “Sessiz Yol” olarak bilinen güçlü ama biraz tuhaf bir yöntemdir.
Bu yaklaşım, 1970'lerin başından beri var olan tarihin ağırlığına sahiptir. Ancak adı gibi, bu belirsiz yöntemin özellikleri de dilin nasıl öğretileceği konusundaki söylemlerde büyük ölçüde yok gibi görünüyordu.
Yine de sınıflarında kullanan ve seven sadık eğitimcilerin bir listesi var.
Sessiz Yol tam olarak nedir? Ve bunu nasıl kullanabilirsiniz?

Sessiz Yol: Alışılmadık Bir Dil Öğretim Yöntemi


Sessiz Yol nedir?
Bu geleneksel olmayan yöntem 1970'lerde Afro saç modelleri ve platform ayakkabıları ile birlikte matematikçi tarafından geliştirildi (evet, matematikçi dedik) Caleb Gattegno. 1963 yılında yayınlanan “Okullarda Yabancı Dillerin Sessiz Şekilde Öğretimi” kitabında özetlenen fikirlere dayanıyordu. 60'ların ve 70'lerin çoğu kültürel etkinliği gibi, aşırı katı ve daraltıcı olarak kabul edilen önceki yaklaşım ve yöntemlere bir tepkiydi. .
Bu yaklaşımın altında yatan temel yöntem basit ama potansiyel olarak oldukça güçlüdür: Geleneksel yöntemlerin aksine, vurgu öğretmenin öğretimi yerine öğrencinin öğrenmesidir. Aslında, öğretmenin dersin bir kısmı için sessiz kalması nadir değildir.
Öğretmenin derse hâkim olmaması durumunda, öğrenci öğrenme sürecinde aktif rol alır ve girdileri öğrenme yörüngesine rehberlik eder. Öğretmen gerektiğinde yönlendirir ve düzeltir, ancak öğretmen öğrencilere daha fazla özerklik verir ve bağımsız problem çözme becerilerinin gelişimini teşvik eder.
Öğretmenin rolü, öğrencilerin odaklanmasını yönlendirmek, kendini yansıtmayı kolaylaştırmak ve gerektiğinde sözlü ve sözsüz geri bildirim sağlamaktır. Öte yandan, öğrenciler mümkün olduğunca konuşmaya teşvik edilir.
Dil eğitimi için geleneksel araçların çoğu (ders kitapları, çalışma sayfaları, fiil çekimi tabloları) bu yöntemde tamamen yoktur. Onların yerine, öğretim, Cuisenaire çubukları (ilkokul öğrencilerine matematik öğretiminde geleneksel olarak kullanılan renkli çubuklar) ve öğretmen ezberleme veya çağrı yoluyla telaffuz öğretmek zorunda kalmadan belirli harflerin doğru telaffuzunu gösteren çizelgeler aracılığıyla gerçekleşir. ve tepki alıştırmaları.

Neden Sessiz Yol yöntemini kullanmaya karar verdiniz?
Nasıl hissettiğini biliyoruz. Sessizce bir dil mi öğretiyorsun? Bu nasıl olabilir?
Yargılamak için çok hızlı olmayın. En azından bu yöntemi denemek için birçok harika neden var.

• Öğrenci odaklı öğrenme. Hepimiz araştırmanın ne dediğini biliyoruz: Öğrenciler kendi öğrenmelerine aktif katılımcılar olabildiklerinde daha iyi öğrenirler. Dile gelince, öğrencilerin tüm konuşmayı yapmasına izin vermenin bunu başarmanın en iyi yolu olması mantıklı görünüyor.

• Geliştirilmiş problem çözme becerileri. Girdileriniz olmadan, öğrenciler her türlü şeyi kendi başlarına anlamaya zorlanırlar ve hedef dilde daldırıldıklarında karşılaşabilecekleri gerçek yaşam problem çözme durumlarını taklit ederler. Bunlar, öğretmen her zaman onlar için çözmeyi yaparsa, geliştirme fırsatına sahip olmayacakları becerilerdir.

• Artan katılım. Temel kelimeleri öğrenmelary ve telaffuz genellikle öğrencilere monoton hissedebilir. Sessiz Yol ile, öğrenciler öğrenme sürecine girerler, bunları delmek yerine kelimeleri ve sesleri keşfederler. Öğrenciler kendi öğrenmeleri için daha fazla sorumluluk üstlendikleri ve görevlerin daha fazla ilgisi olduğu için sürece daha fazla ilgi ve yatırım yaparlar.

• Olumlu, güvenli bir öğrenme ortamı. Öğretmenin sınırlı girdisi neredeyse hiç eleştiri anlamına gelmez… Bu da öğrencilerin dil öğrenmede gerekli bir adım olan hata yapmanın güvenli olduğunu hissettikleri anlamına gelir.


Sessiz Yol ile Potansiyel Sorunlar
Sessiz Yol herkes için değildir. Kullanmamaya karar vermenin bazı geçerli nedenleri aşağıda verilmiştir.

• Bazı öğrenciler için garip ve korkutucu gelebilir. Öğrencilerinizin daha önce hiç Sessiz Yol gibi bir şey yaşamadıklarını söylemek güvenlidir. Yeterli açıklama veya hazırlık olmadan, özellikle başlangıçta nasıl ele alınacağından emin olmayabilirler.

• Bazı öğrenciler için zor olabilir. Bir öğrencinin IEP'si varsa veya herhangi bir tür özel ihtiyaç nedeniyle ekstra koçluk veya iskele gerektiriyorsa, Sessiz Yol ile gerçekten mücadele edebilirler. Bu öğrencilerin başarılı olabilmeleri için öğretmenleri ile sık sık etkileşime ihtiyaçları vardır.

• Öğrenciler yeterli geri bildirim almadığını hissedebilirler. Geleneksel öğretim yöntemleri sözlü ve yazılı geri bildirimleri kapsamlı bir şekilde kullanırken, Sessiz Yol kullanmaz. Bu, öğrencilerin geri bildirim almanın yeni yoluna uyum sağlamaları gerektiği anlamına gelir ve başlangıçta sözlü olumlu veya olumsuz pekiştirme eksikliği konusunda güvensiz hissedebilirler.

• İlerleme, diğer yöntemlerden farklı görünebilir. Sessiz Yolun savunucuları size odaklanmanın materyali “örtmek” yerine birkaç şey öğrenmeye odaklandığını söyleyecektir, ancak Sessiz Yol nicelikten ziyade kaliteyi amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, öğrencilerin bu konularda hızlı bir şekilde ilerlemek yerine kelime ve telaffuzun temellerini öğrenmek için çok fazla zaman harcadıkları düşünülebilir, ancak bir dil öğrenmenin aynı anda birçok beceri geliştirmek anlamına geldiğini unutmayın. Aslında, doğru telaffuz gibi bazı becerilerin ustalaşması yıllar alabilir.


Sessiz Yolu sizin ve öğrencileriniz için işe yarayacak stratejiler
Bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler aşağıda açıklanmıştır.

• Öğrencileri bu yöntem ve neden bu yöntemi kullandığınız konusunda baştan eğitin. Öğrenci katılımını sağladıktan sonra, korkutmaktan korkmadan bu yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz.

• İyi olduklarından emin olmak için zaman zaman ihtiyaç duyan öğrencilerle bireysel olarak görüşün. Onlarla düzenli toplantı zamanları planlayabilir veya ders sırasında dikkatlice check-in yapabilirsiniz. Bu, ilerlemeleri konusunda kendilerine daha fazla güven duymalarına yardımcı olacaktır.

• Sözlü olmayan geri bildirim verin. Beden dili, jestler ve yüz ifadeleri içeren bir mesaj iletme alıştırması yapın. Tek kelime etmeden öğrencilere ne kadar iletişim kurabileceğinize şaşıracaksınız.

• Miktardan ziyade kaliteyi vurgulayın. Sadece müfredattaki her şeyi kapsamaktan ziyade ustalık kazanmanın öncelik olduğunu açıkça belirtin.

Artık Sessiz Yol'un temellerini ve nasıl çalıştığını anladığınıza göre, onu gerçek bir etkinlikle uygulamaya başlayalım.
Sessiz Yoldan ilham alan bir örnek etkinlik
Sessiz Yol'un teknik ve yöntemleri konusunda zengin bir literatür vardır. Uzman olmak istiyorsanız, Gattegno’nun özgün kitabı olan Okullarda Yabancı Dilleri Sessiz Şekilde Öğretme (çevrimiçi olarak ücretsiz olarak kullanılabilir) ile başlayıp oradan yukarı doğru çalışmanızı öneririz.
Bununla birlikte, Sessiz Yol'da resmi olarak bir uzman olarak eğitilmeseniz bile, dil sınıfınızda bazı Sessiz Yol yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.
İlk olarak, doğru ekipmana ihtiyacınız olacak:
 
Cuisenaire çubuklarını, sınıf manipülatifleri satan çoğu eğitim tedarik mağazasında bulabilirsiniz. Harika bir çevrimiçi kaynak, çok çeşitli sınıf kaynaklarını kolayca bulabileceğiniz ve sipariş edebileceğiniz bir site olan Hand2Mind. İhtiyacınız olan her şeyi “Sınıf” altında veya “Matematik”, “Bilim” veya “Okuryazarlık” gibi bir kategoriye bakabilirsiniz (bu durumda, “Matematik” e gidebilir ve “Manipülatifler” e gidebilirsiniz) veya Arama alanı. Sadece Cuisenaire çubukları için sınıf boyutu gibi faktörlere göre göz atabileceğiniz ve seçim yapabileceğiniz 40'tan fazla seçenek vardır.
Sessiz Yol grafiklerini bulmak biraz daha zordur. Eğitim Çözümleri adlı bir web sitesi bunların tek tedarikçisidir. Ancak bunların örneklerine bakmak ve kendinizinkini oluşturmak da tamamen mümkündür. İngilizce telaffuz çizelgelerine örnekler burada bulunabilir. Çince, Japonca ve Fransızca gibi diğer dillerde telaffuz çizelgelerine bağlantılara, uzun süredir uygulayıcı ve Sessiz Yol'un savunucusu Donald Cherry'nin web sitesinden ulaşılabilir. Sınıfınızda bu yöntemi kullanmaya hazır olmanıza yardımcı olmak için TED Ed'de başka kaynaklar da bulabilirsiniz.
Bir grafik kullanarak öğrencilerinize telaffuz hakkında talimat vererek başlayacaksınızrenkli dikdörtgenler ile. Dikdörtgenlerin telaffuz ile ne ilgisi var, soruyorsun? Her renk farklı bir sesi temsil eder. Öğrenciler tekrar edildikten sonra, bu seslerin ne olduğunu öğrendikten sonra, kısa kelimeleri olan grafiklere, sesleri temsil etmek için renk kodlu harflerle devam edebilirsiniz. (Örneğin, Telaffuz Bilimi'nin bu çizelgelerine bakın.)
Öğrenciler renkleri seslere bağladıktan sonra, neredeyse hiç sözlü müdahale olmadan basit kelimelerin telaffuzu öğretebilirsiniz. Bu sadece grafikte doğru sesi işaret etmek ve öğrenciye, beden diliniz yoluyla, doğru telaffuz edip etmediklerini göstermek meselesidir. Bu noktada, Sessiz Yol öğretiminin önemli bir parçası olan öğrenciler arasında da geri bildirim almak isteyeceksiniz. Öğrencilere stresli bir kelimenin hecesini göstermeniz gerekiyorsa, bir sese diğerlerinden daha sert dokunabilirsiniz.

Öğrenciler hangi sesin hangi renge karşılık geldiğini öğrendikten sonra, basit bir etkinlikle yürüyebilirsiniz.
1. Odanın önüne bir öğrenci çağırın ve onlara bir çubuk verin. Telaffuz tablosunu kullanarak, öğrencilerin kelimeleri oluşturmalarına yardımcı olmak için sesleri gösterin: “Çubuğu masaya koyun.”
2. Sınıftan (hareketle) talimatı tekrarlamasını isteyin: “Çubuğu masaya koyun.”
3. Ardından öğrenci yönü takip eder ve çubuğu masanın üzerine koyar.
4. Ardından grafiği kullanarak başka bir yönü gösterin: “Çubuğu masanın altına koyun.”
5. 2-3. Adımlarda belirtilen işlemleri uygulayın.
6. Öğrencilerden çubukları farklı yerlere yerleştirmeleri için birbirlerinden yönlendirmelerini isteyerek devam edin (“sandalyede”, “pencerenin önünde” vb.)
Bu etkinlikle ilgili en güzel şey, öğrencilerin hedef dilde konuşmasını ve problem çözmesini sağlamasıdır.

Sessiz Yolun günlük kullanımı için pratik hususlar
Anlayacağınız gibi, bu alışılmadık yöntemin kesinlikle avantajları vardır. Sonuçta, her öğretmenin nihai hedefi, sınırlı öğretmen müdahalesi ile öğrencilerini içeriği bağımsız olarak yönetmek için araçlar ile donatmaktır.
Ama Sessiz Yol gerçekten pratik mi? Öğrencileriniz ne kadar öğrenecek?
Cevap size ve öğrencilerinize bağlıdır. Bazı öğretmenler Sessiz Yolu dini olarak kullanırlar. Onlar ve öğrencileri bunu diğer yöntemlerden çok daha üstün bulduklarını söyleyeceklerdir.
Diğer uçta, bazıları size saçmalık olduğunu söyleyecektir.
Eğitimde ve hayatta birçok şeyde olduğu gibi, dengeli bir yaklaşım anahtardır.
Özellikle ilk kez kullanmaya başladığınızda, Sessiz Yol'un yönlerini diğer yöntemlerden alınan en iyi uygulamalarla birleştirmek tercih edilebilir.
Aslında, Sessiz Yolu yakından incelerseniz, diğer daha popüler yöntemlere benzerlik gösterir. TPR gibi, öğrencilerin ders kitapları ve alıştırmalar olmadan bağımsız olarak hareket etmesini, konuşmasını ve anlam kazanmasını sağlar. Görev tabanlı dil öğreniminde olduğu gibi, odak noktası kendi iyiliği için dil öğrenmekten uzaklaştırılır ve bunun yerine tamamen işlevsellik ve birlikte bir görevi yerine getirmekle ilgilidir.
Kısacası, Sessiz Yol'un belki de verdiğimizden daha fazla avantajı vardır ve ikinci bir görünümü hak ediyor (en azından!).

8
Ölçme & Değerlendirme / Dil Öğretiminde 5 Değerlendirme Yöntemi
« : Mayıs 31, 2020, 04:53:24 ÖS »
Sınıfınıza doğru yürüyorsunuz ve dün gece yapılan ödevlerde bir kısa sınav ilan ediyorsunuz.
Öğrencileriniz masalarından zıplar ve tezahürat yaparlar.
Çoğu öğrenci - ve çoğu öğretmen - ölçme ve değerlendirmeyi düşündüğünde, uzun süre yüzleşir ve bitmek bilmeyen angarya beklerler.

Muhtemelen, değerlendirme yöntemleri hakkında bir veya iki şey biliyorsunuzdur ve belki de öğrencilerinizin yeterliliğini ve ilerlemesini ölçmek için düzenli olarak kullandığınız birkaç eski yöntemler bile var (çoktan seçmeli testler, boşluğu doldurma vb.) Bazen bu yaygın değerlendirme yöntemleri çok faydalıdır ... ama bazen de işe yaramazlar.
Popüler değerlendirme yöntemleri bir nedenden ötürü popülerdir, ancak hem siz hem de öğrencileriniz için değerlendirmeyi olabildiğince konforlu ve etkili yapmak istiyorsanız, bu yöntemlerin “neden” ve “nasıl” konusuna biraz daha derinlemesine gitmeniz gerekir.
Bu yazıda, beş ortak dil öğretimi değerlendirme yöntemine, bunların ne zaman kullanılacağına ve nasıl başarılı bir şekilde uygulanacağına bakacağız.
Ayrıca, bu yöntemlerin dahil olduğu farklı kategorilere ve öğrencilerinizi değerlendirmek için sahip olabileceğiniz nedenlere de bakacağız.
Dil sınıfında başarılı değerlendirmenin anahtarı, neyi değerlendirmek istediğinizi ve bunu yapmanın en iyi yolunu bilmektir. Ve bugün burada konuşmak için buradayız.
 
Öğrencileri Neden Değerlendiriyoruz?
Öncelikle, öğrencileri neden ilk etapta değerlendirdiğimiz hakkında konuşmak bir dakikanızı ayırmaya değer. Tüm değerlendirmeler, öğrencilerinizin mevcut üniteden ne kadar bilgi edindiğini / sahip olduğunu görmek değildir.Öğrencileri değerlendirmenizin olası nedenlerinden bazıları şunlardır:
• Öğrencileri kategorize etmek,
• Öğrenme hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını belirlemek.
• Öğrencilerin neye yardıma ihtiyacı olduğunu belirlemek.
• Öğretim yöntemlerinizin etkili olup olmadığını belirlemek.

Öğrencileri neden değerlendirdiğinizi aklınızda bulundurmanız, sınıfınızda hangi tür değerlendirmeleri kullanmak isteyebileceğinizi düşünmenize yardımcı olacaktır.

Doğrudan ve Dolaylı Dil Değerlendirmesi Arasındaki Farkı Anlama
Değerlendirmenin amaca uygun olmasına izin vermeliyiz. Öğrencileri değerlendirirken, değerlendirme türünün değerlendirmek istediğiniz bilgiye uyduğundan emin olmak önemlidir.
Öğrencileriniz için doğru değerlendirme türünü seçmeniz için anlamanız gereken iki değerlendirme kategorisi aşağıda verilmiştir.

Dolaylı Dil Değerlendirmesi
Dolaylı dil değerlendirmesi, bir kişinin alıcı dilinin bir değerlendirmesidir. Bu, birinin kendisine sunulan dili ne kadar iyi anladığını ölçtüğü anlamına gelir.
Bu tür bir değerlendirme öğrencilere seçenekler sunar ve en iyi cevabı seçmelerini ister.

Dolaylı Dil Değerlendirmenin Avantajları
Bu tür değerlendirmenin birçok avantajı vardır:
• Her soruya doğru bir cevap olduğu için çok objektiftir.
• Çünkü receptive dil becerileri üretken dil becerilerinden daha yüksek olma eğilimindedir, daha büyük bir bilgi bankasını değerlendirebilirsiniz.
• Ayrıca, üretken dil becerileri diğer değerlendirme türlerinde başarılı olabilecekleri bir yerde olamayabileceğinden, düşük seviyeli öğrenciler için iyi bir test türüdür.

Dolaylı Dil Değerlendirmenin Dezavantajları
Dolaylı dil değerlendirmesinin dezavantajları vardır, ancak:
• Öğrenciler bir cevap seçtiklerinden, tahmin etmek mümkündür ve etkili olabilir. Hiç kimse “şüphe duyduğunuzda, öğrencilerinin sloganı olmak için“ C harfini seçin ”istemez.
• Ek olarak, bu tür bir değerlendirme iletişimsel olan gerçek hayattaki dil kullanımı gibi değildir.
• Bunların yanı sıra, bu tür yüksek kaliteli bir test yazmak kolay değildir ve zaman alıcı olabilir.

Dolaylı Dil Değerlendirme Türleri
Yaygın dolaylı değerlendirme türleri şunları içerir:
• Çoktan seçmeli testler.
• Doğru / yanlış testler.
• Boşluğu doldurma testleri (bir kelime bankası ile).

Doğrudan Dil Değerlendirmesi
Doğrudan dil değerlendirmesi, bir kişinin üretken dilinin bir değerlendirmesidir. Bu, birinin kendi başına dil üretebildiğini ölçtüğü anlamına gelir.
Bu tür bir değerlendirme, öğrencilere bir görev verir ve tamamlamaları için gerekli dili üretmelerini ister.

Doğrudan Dil Değerlendirmenin Avantajları
Doğrudan dil değerlendirmesinin birçok avantajı vardır:
• En büyük avantaj, öğrencilerin dil yeterliliklerini birçok şekilde gösterebilmeleridir.
• Doğrudan değerlendirme üretimi test ettiğinden, öğrencilerinizden büyük olasılıkla beğenecekleri yaratıcılık sağlar.
• Aynı zamanda iletişimsel bir değerlendirme türüdür, yani daha çok gerçek hayat diline benzemektedir ve bu nedenle daha özgün bir değerlendirme türü olarak kabul edilir.

Doğrudan Dil Değerlendirmenin Dezavantajları
Ancak her şeyde olduğu gibi, dezavantajlar da vardır:
• Bu tür değerlendirmelerin oluşturulması kolay olsa da, puanlanması zor olabilir.
• Bazı öğrenciler, özellikle de performans kaygısı olanlar, doğrudan dil değerlendirmeleri ile daha fazla stres yaşayabilirler.
• Bu değerlendirmelerin hem değerlendirilmesi hem de puanlaması daha fazla zaman alır.

Doğrudan Dil Değerlendirme Türleri
Ortak doğrudan değerlendirme türleri şunları içerir:
• Sunumlar.
• görüşmeler.
• Denemeler.
• Kısa cevaplı sorular.

9
Sınıfta CAL kullanmak için sayısız neden var.
İşte CAL'nin öğrencilerinizi güçlendirmesinin birkaç yolu:

1. Bireye hitap eder
CAL ile her öğrenci kendi hızında ilerleyebilir ve kendi zamanında ilerleyebilir. Bilgisayar dersleri veya oyunlar normalde bireye belirli bir standart değil kendi ilerlemelerine göre adapte olurlar, böylece her öğrenci daha kişisel bir deneyim yaşayabilir.

2. Aktif Etkileşimi Teşvik Eder
Hedef Dil Hakkında ve Kullanımı, sınıfta oturmak ve kelimeleri tekrarlamak ve fiil çizelgeleri yapmak iyidir, ancak gerçek öğrenme, bu bilgiyi gerçek bir durumda kullandığınızda gelir. Öğrenmeye çalıştıkları dili aktif olarak kullanan öğrenciler, belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini daha iyi hatırlamalarına yardımcı olur.

3. Öğrencilerin İlerlemelerini Görmelerini Sağlar
Yine, başarı ve memnuniyet duyguları öğrencileri daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmek için anahtardır. Bu nedenle, CAL sınıfta kullanmak için harika bir yöntemdir. Öğrenciler ilerlediklerini kolayca görebilirler. Bir bulmacayı çözdüklerinde ya da bir oyun ya da çevrimiçi kursta bir sonraki seviyeye geçtiklerinde kendilerini iyi yapıyormuş gibi hissediyorlar, bu da onları derslerle meşgul ediyor.

4. Karmaşık Konuları Küçük Parçalara Ayırır
Bazen öğretmenlerin karmaşık konuları parçalaması zordur, çünkü konu hakkında en iyi yolu bilmiyorlar. Ancak bilgisayar oyunları ve dersleri bunu sizin için yapar ve daha kolay öğrenilebilen ve saklanabilen ısırık büyüklüğündeki parçalara ayrılır.

5. İlginç ve İlgi Çekici
Gerçekçi olalım: Sıkılmış bir öğrenci iyi bir öğrenci değildir. Bazı öğrenciler derslere bayılırken, birçoğu dahil olmak ve aktif olarak öğrenmek için daha fazla teşvik gerektirir. CAL bunun için mükemmeldir, çünkü her öğrencinin konuyla ilgilenmesi ve ilgilenmesi için birçok yol sunar.

Hepsini Bir Araya Getirme
Sonunda, Bilgisayar Destekli Öğrenmenin dersleri için doğru olup olmadığına karar vermek her öğretmene bağlıdır. Artıları ve eksileri adil olarak değerlendirildiği sürece, sınıfta bilgisayar kullanımı yeni teknolojiyi kullanmak ve dil öğrenme deneyimini geliştirmek için harika bir yol olabilir.


10
Bugünün sınıf ortamında, sürekli teknolojiyle mücadele ediyoruz gibi görünüyor.
Bir yandan teknoloji, öğretmenlerin öğretme ve öğrencilerin öğrenme şekillerinde devrim yarattı. Öte yandan, öğrenme sürecinden uzaklaşan bir oyalama haline gelebilir. Benim gibi bir öğretmenseniz, öğrencileri akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarından çıkarmanın ve derse dikkat etmelerini sağlamanın büyük bir acı olabileceğini biliyorsunuz. Tek görebildiğiniz, sosyal medyada metin yazıp yayınlarken başlarının üstleri - ve şu anda onlara öğrettiğiniz düzensiz fiiller hakkında yayın yapmadığını biliyorsunuz!
Neyse ki, öğrencilerinizin dikkatini dağıtan aynı teknolojiyi sınıf ortamınıza dahil etmenin ve daha iyi öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanmanın bir yolu var.
 
Avantaj ve Dezavantajları Anlamak: Bilgisayar Destekli Öğrenme Nedir?
Günümüzde çoğu çocuk (ve yetişkin!) Zamanlarının büyük bir kısmını hem evde hem de okulda bilgisayarlarına, tabletlerine ve telefonlarına harcıyor, bu yüzden bilgisayarların sınıfa dahil edilmesi şaşırtıcı değil. Bilgisayar Destekli Öğrenme (veya CAL), hem ortalama sınıfta hem de dil öğrenme ortamlarında öğrencilerin öğrenme biçimini tamamen modernleştirmiştir. Bilgisayar Destekli Öğrenme, dersleri çok daha etkileşimli ve ilgi çekici hale getirebilir ve en isteksiz öğrencilerin bile ilgisini çekebilir.
Ancak bu, CAL'ın kusurları olmadığı anlamına gelmez. CAL'ın iyi çalışmasını sağlayan aynı bireysellik ve eğlence, öğrencilerin tecrit edilmesine ve onları katıldıkları dersten uzaklaştırır.
Bilgisayar Destekli Öğrenmenin yeni öğretim metodolojiniz olup olmayacağına karar vermeden önce, tam olarak CAL'nin ne olduğuna ve sınıfınızda kullanımının ne gibi faydaları ve sakıncaları olabileceğine bakalım.

Bilgisayar Destekli Öğrenme Nedir?
Bilgisayar Destekli Öğrenme birçok farklı teknolojiyi ve fikri kapsar, ancak yeterince kolay anlaşılabilir. Bilgisayar ve bilgi teknolojisine odaklanan Yoğun Okul, bunu basitçe “eğitim talimatı vermek ve öğrenmek için elektronik cihazların / bilgisayarların kullanımı” olarak özetler.
1960'lı yıllardan beri sınıflarda Bilgisayar Destekli Öğrenmenin bir biçiminin veya başka bir formunun gerçekleştiğini öğrenmek sizi şok edebilir. CAL yalnızca bilgisayarları değil, CD ve MP3 çalarları (veya 1960'larda plak çalarları), DVD oynatıcıları, tabletleri, akıllı telefonları ve televizyonları da içerir. Bu araçlar, öğretmenin veya profesörün yapmaya çalıştığı bir noktayı daha iyi göstermek veya öğrenciler arasındaki katılımı arttırmak için kullanılabilir.
Sadece düşünün: Dil sınıfınız için gerçekte yabancı bir film izlemekten, onun hakkında konuşmaktan daha fazla şey öğrenmez misiniz?
Bilgisayar Destekli Öğrenim ayrıca kolejlerde, evde eğitimde ve uzaktan öğrenmede kullanılan çevrimiçi dersleri ve tamamlayıcı ders materyallerini de içerir. Temel olarak, öğrenmek için kullanılabilecek her türlü teknoloji, Bilgisayar Destekli Öğrenme şemsiyesi altına girer.
Bu öğretim yönteminin en güzel yanı, anaokulu sanat sınıfından öğrencilerin insan vücudunda çalışmayı öğrenmek için bilgisayar modellerini kullandıkları bir tıp fakültesi sınıfına kadar her sınıfta uygulanabilmesidir. Ayrıca, öğrencilerin kendi başlarına ya da diğer öğrenimlerini tamamlamaları için evde ders almalarına yardımcı olabilir. Bu, çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyime ve iletilen bilginin daha derinlemesine anlaşılmasına yol açabilir.

Bilgisayar Destekli Öğrenim, Dil Olan Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?
CAL kullanımı herhangi bir sınıfta yararlı olsa da, özellikle dil öğrenme sınıflarında faydalıdır.
Aslında, o kadar etkilidir ki kendi kısaltmasını da alır! CALL veya Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi, hızla yabancı dil öğretmenleri arasında tercih edilen öğretim araçlarından biri haline gelmektedir.
CALL kullanarak, dil öğretmenleri, öğrencilerine video izlemelerini, bilgisayar oyunlarını oynatmalarını ve hatta yalnızca hedef dillerini kullanarak internette gezinmelerini sağlayarak daha fazla kelime ve dil bilgisi tutmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca öğrencilerin bu hedef dili daha aktif bir şekilde kullanmalarını sağlar, bu da ezberlemekten daha doğal bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olur. Dilin kelimeleri ve kuralları onlar için daha yararlı bir şey haline gelir, böylece onları daha iyi hatırlayabilirler.
Aşağıda, Bilgisayar Destekli Öğrenmenin öğrencilerin dil öğrenmesine yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğine ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

Görsel Öğrenme
Birçok öğrenci görsel öğrenicidir ve sınıfta tartışılan terimlerin bir görüntüsünü veya örneğini görmekten büyük ölçüde yararlanır. Bilgisayarlar bu konuda çok yardımcı oluyor, çünkü öğretmenler tüm interneti ellerinde bulunduruyorlar. Öğrencilerinizin ne demek istediğinizi görmelerine yardımcı olmak ve tanımladığınız kelimeyle ilişkilendirilecek bir resminiz olmasını sağlamak için web'de kolayca meyve, hayvan veya renk resimleri arayabilirsiniz.
Sen can bir noktayı açıklamak için DVD, YouTube veya kendi kişisel projelerinizdeki videoları da kullanabilirsiniz. Bir videoda gerçekten olan veya gerçekten kullanılan bir şeyi görmek, bunu öğrenen için çok daha gerçek kılar, bu yüzden daha uzun hatırlarlar.

Dinleme pratiği
Dinleme pratiği herhangi bir dili öğrenmenin hayati bir parçasıdır. CAL, müzik çalmanızı veya konuşmaları kaydetmenizi sağlayarak bu konuda yardımcı olur, böylece öğrencileriniz doğal olarak ve gerçek durumlarda kullanılan dili dinleyebilir. Daha sonra hoparlörleri veya şarkıcıları taklit edebilir ve yeni dillerinde kendi seslerini bulabilirler.

Testler
Bilgisayarlar öğrencilere sınav yapmanın harika bir yoludur. Kendi sınavınızı oluşturabilir ve sınıf bilgisayarlarında bu sınavlara girmelerini sağlayabilir veya önceden yazılmış sınavları ve diğer sınav materyallerini internette bulabilir ve bunları derslerinizde kullanabilirsiniz. Bilgisayarda test yapmak, öğrencilerin daha az acele hissetmelerine yardımcı olabilir ve kalabalık bir sınıfta olduklarından daha fazla mahremiyete sahip olduklarını hissetmelerini sağlayabilir.

Oyunlar
Oyunlar belki de sınıfta CAL kullanmanın en iyi yollarından biridir. Dil öğrencileri (özellikle gençler) bilgisayar oyunları oynamayı veya hedef dillerinde bulmaca yapmayı severler.
Onlar için öğrenmek istemiyor, eğlenmek gibi geliyor. Hatta bir sonraki seviyeye geçmeye ya da zorlu bir bulmacayı çözmeye çalıştıklarında daha zeki olduklarının farkına bile varmayacaklar, aslında, aksi takdirde sahip olduklarından daha fazlasını öğrenip tutuyorlar!

İnternet Aramaları
Bir öğrencinin hedef dilini sınıfta kullanmanın bir diğer eğlenceli yolu da, bu dilde internet araması yapmalarını sağlamaktır. WebQuest gibi aktiviteler, öğretmene öğrencilere bir arama motoruna bakmaları için bir sorgu vererek başlar. Öğrenciler daha sonra cevabı sadece hedef dillerini kullanarak bulmak zorundadırlar, ki bu gerçek (ama eğlenceli!) Bir zorluk olabilir!

Çevrimiçi kurslar
Son fakat kesinlikle en az değil, CAL çevrimiçi kursları içerebilir. Bu kurslar evde, muhtemelen tam bir üniversite ders yükünün bir parçası olarak, kendi zamanında alınabilir veya zaten şahsen aldıkları bir dil kursuna ek olarak alınabilir. Çevrimiçi olarak yüzlerce ücretsiz veya ücretli dil kursu bulunmaktadır ve bunların çoğu son derece etkili olabilir.
CAL'ın faydalarına dalmadan önce, dikkat edilmesi gereken birkaç dezavantaja bakalım.
Bilgisayar Destekli Öğrenmenin Bazı Dezavantajları
CAL kusursuz bir teknik gibi görünse de, birkaç dezavantajı var. Derslerinizde Bilgisayar Destekli Öğrenmenin kullanılmasının bazı dezavantajlarına bir göz atın.

Pahalı Olabilir
Maliyet belki de sınıfta CAL kullanımının önündeki en büyük engeldir. Bilgisayarlar, elektronik cihazlar ve yazılımlar pahalıdır. Bu nedenle, her öğrenci için bir bilgisayara sahip olmak bazı sınıflar için gerçekçi bir hedef değildir.

Öğretmenlerin Uygulaması Zor Olabilir
Elektronik bir şeye karıştığında, en azından başlangıçta daha karmaşık hale gelir. Öğretmenler, öğrencilerini kullanmadan önce teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenmek zorundadır ve bazen uygun eğitim çok değerli zaman alabilir. Hepimiz ders sırasında bir sürü zaman harcayan öğretmenimiz vardı, çünkü bilgisayarı veya tepegözü nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar ... kimse o öğretmen olmak istemiyor!

CAL Etkinlikleri Her Zaman Öğretmenin Hedeflerine Uymaz
Üçüncü taraf programları, videoları veya dersleri kullanırken, ihtiyaçlarınıza veya öğretim tarzınıza tam olarak uyan bir program bulmak bazen zor olabilir. Çevrimiçi bir testin test etmek istediğiniz kelimelerin tam olarak bulunmadığı veya izlediğiniz videonun vurgulamak istediğiniz konuşmanın her bölümünü kullandığı zamanlar olacaktır. Öğretmenler, öğrenilecek materyali dikte etmesine izin vermeden CAL'yi derslerine entegre etmenin bir yolunu bulmak zorundadır ve bazen dengeyi bulmak zor olabilir.

Öğrenciler Arasında İzolasyona Neden Olabilir
Bireysel, kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi iyi bir şey olsa da, yol açabileceği tecrit değildir. Her biri kendi bilgisayarında olan, birbirine bakmayan ve sadece önlerindeki bilgisayarla etkileşime giren öğrencilerle dolu bir sınıf hayal edin. Sosyalleşme, dil kullanımının önemli bir parçasıdır ve dil ile ilgili yeni şeyleri birbirleriyle etkileşim kurmaktan öğreniriz. Öğrenciler, öğrenmelerine yardımcı olmak için başka öğrencilere ihtiyaç duyarlar ve CAL bunu engelleyebilir.
Yine de, CAL sınıfa entegre edildiğinde inanılmaz bir öğretim kaynağı olabilir. CAL'ı, müfredatınızı dikte etmek yerine desteklemek için kullanarak, öğrencilerin bu konuda dil öğrenme yollarını veya herhangi bir şeyi öğrenmelerini sağlayabilir!

11
Yalnız Kelimeleri Çevirme
Kelime dağarcığı, başlangıç sınıflarından daha gelişmiş yeterliklere kadar bakacağınız bir şeydir. Bu etkinlikler belirli kelimeleri ve onlar için en iyi çevirileri nasıl bulacağına bakar.

Faaliyet 1: Eski MacDonald
“Old MacDonald” şarkısı oldukça evrensel, ancak öğrencileriniz şarkıyı bilmiyorsa, öğretmesi oldukça kolaydır.
Amaç: Hayvan seslerinin diller arasında nasıl seslendirildiğini karşılaştırmak.
İhtiyacınız olanlar:
• Üzerinde farklı hayvan bulunan kartlar.
Nasıl devam edilir:
1. Her öğrenciye bir kart verin.
2. Şarkıya başlayın, ilk öğrencinin kartını göstermesini sağlayın (örneğin, “kedi”).
3. Şarkıyı L1 ve L2 hayvan sesi arasında dönüşümlü olarak söyleyin: “Eski MacDonald'ın bir çiftliği vardı, ee-ai-ee-ai-oh / ve bu çiftlikte bir kedisi var / burada L1 ve L2 var , burada bir L1, bir L2, her yerde bir L1 / L2… ”
Bu aktivitedeki eğlence iki sesi karıştırmamak, her zaman L1, sonra L2 yapmak ve belki de ikinci bir şarkı için sırayı değiştirmek.

Faaliyet 2: Dikkat!
Önümüzdeki insanları tehlikeye karşı uyarmak için genellikle kısa, zorunlu formüller kullanırız. Bu hızlı siparişleri kullanmayı öğrenmek hayat kurtarabilir!
Amaç: L2'de uygun uyarı ifadelerini düşünmeden hızlı bir şekilde kullanmayı öğrenmek.
İhtiyacınız olanlar:
• “Tehlike” kartları (“kaygan kaldırım”, “düşen nesneler”, “hız yapan arabalar” gibi).
• Jetonlar veya yongalar (puanlar için).
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencileri tek bir dosyada bir duvar boyunca sıralayın.
2. Bir öğrenciye bir tehlike kartı verin.
3. Öğrenci, L1'deki ilk öğrenciyi uyarır.
4. Bu öğrenci L2'de aynı uyarıyı iade etmelidir.
5. Bu bir tehlike durumudur, bu yüzden o öğrenci bir kerede uyaramazsa hattın sonuna gider ve bir sonraki öğrenci dener.
6. Tüm öğrenciler başarısız olursa, tehlike kartı olan öğrenci bir jeton kazanır ve bir sonraki uyarıyı verir.
7. Bir öğrenci L2'de uyarıyı doğru bir şekilde verirse, o öğrenci bir jeton kazanır ve ilk uyarı öğrencisinin yerini alır.
Bu etkinlik için L1 ve L2'nin rolünü değiştirebilirsiniz.

Faaliyet 3: Deli Lib
Kelime dağarcığını ve konuşmanın bölümlerini gözden geçirmenin eğlenceli bir yolu olan klasik “deli lib” boşluğu doldurma egzersizi, tek kelimelere ve cümlelerde uygun kullanımlarına odaklanmaya yardımcı olur.
Amaç: “İsim”, “fiil”, “zarf” gibi konuşma bölümleri kategorilerine giren kelimeler üretmek.
Neye ihtiyacın var:
• Öğrencilerinizin yeterlilik düzeyinde çeşitli deli lib metinleri. Eğer kendiniz yazarsanız, boşluktan ayrılırken, konuşmanın bir kısmını parantez içine alın: Mary dün bir ____ isim aldı.
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencileri eşleştirin.
2. Bir öğrenciye deli lib metni verin.
3. Bu öğrenci ortağından L1'deki kelimeleri boşlukları doldurmasını ister.
4. Çılgın lib metnine sahip öğrenci kelimeyi L2'ye çevirir ve boşluğa ekler.
5. İkinci öğrenci, birkaç gülüş için metni sınıfa okuyacaktır.
6. Şimdi "Yanlış Kelime Nedir?" aktivite.

Etkinlik 4: Yanlış Kelime Nedir?
Çılgın lib oyununun devamı olan bu etkinlik, eklenen sözcükleri tartışmanıza ve metnin mantıklı olmasına yardımcı olacak daha uygun kelimeler aramanızı sağlar.
Amaç: Bağlam içinde daha anlamlı kelimeler için uygun olmayan kelimeleri değiştirmek.
İhtiyacınız olanlar:
• Daha önceki etkinlikten toplanan deli lib metinlerini tamamlayanlar.
Nasıl devam edilir:
1. Metinleri öğrenci çiftlerinden toplayın.
2. Diğer çiftlere dağıtın.
3. Bu çiftlerin, uygun olmayan kelimeleri metnin içeriğine daha iyi uyan kelime dağarcığıyla değiştirmelerini sağlayın.
4. Tüm öğrenciler arasında yapılan metin ve tartışma sözcüğü seçimlerini okuyunuz.
5. Öğrencilerin kelime dağarcığı yoksa, L1'de diğer öğrencilerin L2'ye çevirebileceği kelimeler önermelerine izin verin.
6. Tüm yeni kelimeleriher bir kelimenin anlamını herkese açık hale getirmek için öğrencilerden L1 çevirilerini isteyin.

Faaliyet 5: Yanlış Arkadaşlar ve Gerçek Arkadaşlar
Bu dostluk etkinliğinde, öğrenciler L1 ve L2'de paylaşılan kelimeleri karşılaştırır, benzer anlamları olan ve oldukça farklı bir şey ifade eden kelimeleri tanımlamayı öğreneceklerdir.
Bu etkinlik tüm L1 / L2 kombinasyonları için yararlı olmasa da, Hint-Avrupa dilleri veya Asya dilleri veya en modern dillerle İngilizce gibi kökleri paylaşan dillerle iyi çalışmalıdır.
Amaç: L1 ve L2 arasındaki yanlış ve doğru arkadaşları tanımlamak ve doğru kullanımı netleştirmek.
İhtiyacınız olanlar:
• Yanlış / gerçek arkadaş kartları (biri L1'de, diğeri L2'de ayarlanır).
• Puanlama için poker fişleri veya jetonları.
Nasıl devam edilir:
1. L1 ve L2 kartlarını karıştırın (ipucu: Daha sonra kolayca ayırmak için L1 kartlarını L2 kartlarından farklı bir renk yapın!).
2. Artık tüm kartları, artık yok olana kadar öğrencilere dağıtın.
3. Öğrencilerin arkadaşça çiftleri olup olmadığını görmek için kartlarını kontrol etmelerini sağlayın.
4. Odanın önünde oturun ve öğrencilerin çiftlerini size sunmak için sıraya girmelerini sağlayın.
5. Sıradaki ilk öğrenciye çiftlerinden birinin gerçek arkadaş mı yoksa sahte arkadaş mı olduğunu sorun. Doğru cevabı biliyorlarsa, bu kartları toplayın, bir jeton verin ve satırın sonuna gönderin.
6. Bir öğrenci, sahip oldukları tüm çiftleri sunduktan sonra, kendi arkadaşlarına uyan arkadaşları olan öğrencileri bulmalıdır.
7. Şimdi öğrenciler çiftler halinde yeni bulunan arkadaşlarını sunmalı ve yanlış ya da doğru olup olmadıklarını belirlemelidir. Jeton doğru cevaba gider.
8. Daha yetkin öğrenciler için, kelimeyi nasıl doğru kullanacaklarını bildiklerini göstermek ve bir jetonla ödüllendirmek için L2'de örnek cümleler kurmalarını sağlayabilirsiniz.
9. Bir süre sonra, diyelim ki on dakika, grupla kalan çiftleri gözden geçirin ve bir çiftin neden yanlış arkadaş olabileceğine dair hızlı açıklamalar yapın.
10. Öğrencilere iki dil arasındaki arkadaşlarını ve L2'de arkadaşlarını doğru kullanmaları için gereken tedbirleri hatırlatmak için periyodik olarak bu oyuna dönün.

Faaliyet 6: Otomatik Düzeltme Başarısız
Cep telefonlarımızla mesaj gönderirken hepimiz “otomatik düzeltme” ile sinirleniyoruz. Bazen hatalar oldukça komiktir, bazen de düpedüz utanç vericidir. Ancak bize dilimizi düzeltme şansı veriyorlar.
Amaç: Uygunsuz kelimeleri bağlamdan belirlemek ve yerine daha doğru kelime ile güncellemek .
İhtiyacınız olanlar:
• L1 veya L2'deki “otomatik düzeltme başarısız” kartları
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencilerinizi eşleştirin.
2. Tüm kartları dağıtın.
3. Öğrencilere hangi kelimenin yanlış otomatik olarak düzeltildiğini anlamalarını sağlayın.
4. Daha iyi bir kelime ya da kişinin gerçekten anlatmak istediği bir kelime bulmaya çalışın.
5. On dakikalık ikili çalışmadan sonra, öğrencilerin orijinali ve düzeltmeyi sınıfla paylaşmalarını sağlayın.
Şimdi bu kelimeyi bireysel kelimelerle ele alalım ve bunu çeviri karmaşıklığının orta cephesine, tam cümleye uygulayalım.

Faaliyet 7: Tak Tak! Kim var orada?
Şakalar, çevirilmesi zor olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir. Çoğu zaman kelime oyunu ve kelime oyununa bağımlı oldukları için, L1'de hafif komik olan şey L2'de hiç mantıklı olmayabilir. Bu çeviri etkinliğini özellikle zorlaştıran şey budur - öğrencilerin mizahı L1'den L2'ye anlamalarını ve saklamalarını veya içermelerini içerir.
Amaç: Espriyi tanımlamak ve bir dilden diğerine çevirmek.
İhtiyacınız olanlar:
• L1'deki Knock Knock kile sepetinin tamamı şaka yapıyor.
• L2'deki bir başka knock Knock şakası sepet şakaları.
Nasıl devam edilir?
1. Öğrencilerinize L2'de gerçekten aptalca bir Knock Knock şakası söyleyin.
2. Onlara neden komik ya da en azından aptalca olduğunu düşündüklerini sorun.
3. Bunu alamazlarsa, L2 hoparlörlerinin onu komik / aptal bulabilmesinin nedenini çizin.
4. L1 şakalarını öğrenci çiftlerine dağıtın.
5. Şakaların neden orijinal dilde komik / aptalca olduğunu düşünmelerini sağlayın.
6. Hedef dilde orijinaline yakın bir şekilde benzer bir şaka yapmalarını isteyin.
7. Bir süre sonra, çiftlerin ders için Knock Knock şakalarını yapmasını sağlayın.
8. Sınıfı güldürmek ya da inilti yapmakta başarılı olan çeviriler için jeton ya da puan verebilirsiniz.

Faaliyet 8: Zamanın İşaretleri
Bizi bilgilendirmesi gereken işaretler bazen sadece karışıklığa yol açar. Bu etkinlik, bu bilgi işareti hatalarını gidermeye veya kasıtlı olarak iyi işaretleri komik hale getirmenin yollarını aramaya çalışır.
Hedefler: Bir işaretin dilinde neyin yanlış olduğunu belirlemek ve düzeltmek. Gerçek işaretler alıp komik hale getirmeye çalışın.
İhtiyacınız olanlar:
• L1 ve L2'de işaret resimleri başarısız oluyor.
• L1 ve L2'deki normal işaretlerin resimleri.
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencilere başarısız bir işaret gösterin.
2. Onlardan işaretin neden başarısız olduğunu belirlemelerini isteyin.
3. İşareti düzeltmelerine yardımcı olun.
4. Normal bir işaret gösterin.
5. Öğrencilerinizle işaretin nasıl başarısız olacağını hayal etmeye çalışın.
Bu aktivite L1 ila L2 veya L2 ila L1 olmak üzere her iki yönde de yapılabilir. Sen can Ayrıca öğrencilerin gerçek işaretlerden başarısızlıkları yaratmak için çiftler halinde çalışmasını sağlayın.

Faaliyet 9: Telefon Oyunu
Büyüleyici çocuk telefon oyununu kim oynamadı? Mesaj, sulu bir dedikodu parçası kadar hızlı hareket eder. Her dedikodu gibi, her söyledikten sonra tamamen bozulur.
Amaç: Sınıf çalışması yapmak için dikkatlice dinleyin ve sözlü kod değiştirme üzerinde çalışın.
İhtiyacınız olanlar:
• Mevcut sınıf çalışmasından birkaç kısa L2 cümlesi.
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencilerinizi yerde yarı daireye oturtun.
2. İlk öğrenciye bir cümle içeren bir kağıt parçası verin.
3. İlk birkaç raundda, cümleyi olduğu gibi fısıldayın, L2'de.
4. Son öğrenci cümleyi tahtaya yazar, ardından ilk öğrenci asıl cümleyi kağıttan yazar.
5. İlk öğrencinin L2 cümlesini L1'e çevirmesini sağlayarak baharat ekleyin. İkinci öğrenci C2'ye çevrilen cümleyi fısıldayacak ve öğrenciler dönüşümlü olarak sona erecek. Final öğrencisi cezayı tahtaya L2'de yazacaktır.
Bu alıştırmada, iletişim kurmaya çalıştığınızı bilmenin, onu net bir şekilde telaffuz etmenin ve dikkatlice dinlemenin önemi vurgulanmaktadır.

Faaliyet 10:Mekanik Kabus Çevirisi
Yapay zeka (AI) hızla bize insanları yakalıyor; ancak, gelişmesine rağmen, makine çevirisi genellikle insan çevirisine kıyasla arzulanan bir şey bırakmaktadır.
Amaç: Mekanik çeviri aksaklıklarını tanımak ve düzeltmek.
İhtiyacınız olanlar:
• Mekanik çeviri programı veya mekanik çeviri yazılımı için internete erişim.
• Profesyonelce tercüme edilmiş ve yayınlanmış birkaç kısa metin.
Nasıl devam edilir:
1. Öğrencilerinizi bilgisayar ekranında toplayın.
2. İlk metninizi L1'e kesin ve yapıştırın (beş ila yedi cümle yeterlidir).
3. “Tercüme” düğmesine basın.
4. Öğrencilerinizle ilgili sorunlar için L2 makine çevirisini gözden geçirin.
5. L2 çevirisini kesin ve yeni bir kutuya yapıştırın.
6. Makine tekrar L1'e çevrilir.
7. Yeniden çevrilmiş metni öğrencilerinizle birlikte gözden geçirin.
8. Şimdi yazdırın

L2 ve L1 çevirileri ile kağıt üzerinde profesyonel çevirileri karşılaştırın.
Etkinlik 14: Bu Tercüme Kokuyor!
Kelime-kelime çevirisi genellikle başlangıç seviyesindeki öğrencilerin çeviriye ilk maruz kaldıkları yerdir. Çeviri sözlüğü hem öğretmenler hem de öğrenciler için hem bir nimet hem de acıdır. Bu etkinlik, öğrencilerin bu aracı kullanırken nasıl dikkatli olmaları gerektiğini vurgular.
Amaç: Çeviri sözlüklerini kullanırken doğru kelime seçimini anlamak.
İhtiyacınız olanlar:
• Bir çeviri sözlüğü (kitap veya uygulama).
• Farklı anlamlara sahip olabilen birkaç kelime içeren kısa metinler.
• Her metnin ana kelime listeleri.
• Çalışma sayfaları (aşağıda açıklanmıştır).
Nasıl devam edilir:
1. İlk olarak, iki tür çalışma sayfası hazırlayacaksınız.
Kelime çevirisi çalışma sayfası
• Orijinal metinde bulunan tüm ana kelimeleri (isimler, sıfatlar, zarflar, fiiller) alfabetik sırayla listeleyin.
• Her kelimenin yanında, biri ilk çeviri diğeri doğru kelime seçimi için iki sütun bırakın.
Metin çevirisi çalışma sayfası
• Metni, altı çizili listeden kelime bilgisiyle yazdırın.
• Sözcük-kelime çevirisi için satır bırakın.
• Dilbilgisi düzenlemesi için satır bırakın.
2. Öğrencilerin kelime dağarcığını çevirmelerini sağlayın, sözlükte bulunan ilk çeviriyi her zaman ilk sütuna koyun.
3. Sözlükleri kaldırın.
4. Öğrencilerin, sözcük sözcük kelimesini, aynı sözcük sırasıyla orijinal metni çevirmesini sağlayın. Altı çizili kelimeler kelime çevirisi çalışma sayfasına göre çevrilmelidir.
5. Şimdi öğrencilerin hedef dilbilgisi veya stile göre çeviriyi doğru kelime sırasına göre yerleştirmelerini sağlayın.
6. İlk bulunan kelime çevirilerinden kaçının doğru olduğunu belirleyin.
7. Öğrencilere, doğru şekilde çevrilmemiş kelimeler için daha uygun çeviriyi bulmalarını sağlayın ve bunları kelime çalışma sayfasının ikinci sütununa ekleyin.
8. Şimdi öğrencilere, uygunsuz kelimeleri değiştirerek ve dilbilgisine odaklanarak son bir çeviri yapmasını sağlayın.
Bu etkinlik çiftler veya küçük gruplar halinde yapılabilir, bu da bir öğrenciyi sekreter, diğerini arayan kişi vb.

Faaliyet 11: Video Altyazı Çevirisi
Videoyla çalışmak eğlenceli olabilir, ancak aynı zamanda öğrencilerinize dilbilgisinden kelime dağarcığına ve dinlemeye kadar sınıfta öğrenilen sayısız çapraz referans bilgisini verir.
Amaç: Videoda dinlenen dili keşfetmek ve doğaçlama yapmak.

Nasıl devam edilir:
1. Sınıfınıza ilk videoyu altyazısız göster.
2. Kimin konuştuğu, ne hakkında konuştukları, önemli kelimeler hakkında bir dizi soru yöneltin.
3. Her konuşmadan sonra duraklayarak videoyu tekrar gösterin.
4. Öğrencilerin konuşmanın bir çevirisini sunmalarını ve tahtaya not etmelerini sağlayın.
5. Tüm videoyu çevirdikten sonra, videoyu sessizce gösterirken tahtadan çevirileri okuyarak öğrencilere rolleri oynamaları için atayın.
6. Şimdi videonun altyazılarını açın (veya ekranda bir kağıt parçası kullandıysanız bunların maskesini kaldırın!) Ve öğrencilerin çevirilerini gerçek altyazılarla karşılaştırmak için videoyu tekrar çalıştırın.
7. Yeni bir videoya geçin.
 
Çeviriyi dil sınıfınızda bir araç olarak değerlendirmek gerçekten önemlidir. Bu etkinliklerin birçoğu sınıf yapınıza tam olarak uymayabilir veya hatta okul yönetiminiz tarafından sapkın olarak kabul edilebilir olsa da, gerçek şu ki, öğrenciler yeni bir dil öğrenme arayışları sırasında bir veya daha fazla çeviri yapacaklardır.
Bu etkinlikleri öğrencilerinizle denerseniz, çeviriyi yeni dillerini öğrenmek, öğrenmek ve hatırlamak için yararlı bir yöntem haline getirme stratejileri bulmalarına yardımcı olacaksınız.

12
1. Öğrencileri özgün materyallerle karşılaştırın.
“Özgün materyal”, anadili İngilizce olan kişilerin her gün karşılaştıkları dile doğal olarak maruz kalmayı ifade eder. Örneğin, İspanyolca konuşanlar en sevdikleri İspanyolca haber kanallarından haberlerini alırlar. Almanlar, Alman romanlarını okurlar. Fransızlar Fransız filmlerini izlerler. İtalyanlar restoranlara gider ve menüleri İtalyanca okurlar.
“Özgün materyal”, dil öğrencileri için oluşturulan dil ders kitaplarından veya öğreticilerden farklıdır. Bunlar bilerek kolaylaştırılmıştır. Örneğin, video eğitimlerinde, öğretmenler izleyicilerin izleyebilmesi için kelimeleri yavaşlatır. Ayrıca her kelimenin ne anlama geldiğini açıklar ve cümle örnekleri verir. Bu hiç bir zaman gerçek malzemelerle gerçekleşmez.

Öğrencilerinizi gerçek ana dili olan kişiler için oluşturulmuş gerçek malzemelerden oluşan gerçek materyallere bırakın.

Normalde her gün kullanıldığı şekliyle canlı ve alakalı dili başka nerede bulabilirsin?

2. Her fırsatta sözcüksel parçaları vurgulayın.
Başlangıçta, öğrencileriniz cümlelerde hangi kelimelerin bir grup olarak geldiğini kendileri yargılamakta zorlanacaklardır. Onları vurgulamak sizin işiniz olacaktır.
Örneğin, aşağıdaki gibi cümleler yazarken parçaları vurgulayın: "Hızlı duş alma zamanı.", “Fast food'u sevmiyorum.”, “Kayıp acı verici acıya neden oldu.”

Öğrencilerinizin dikkatini cesur sözlere getirin.
Onları vurgulayın veya tahtada yuvarlak içine alın. Tekrar tekrar söyleyerek ve sınıftan da bunları tekrarlamasını isteyin. Onları cümledeki diğer kelimelerden ayırın. Öğrencilere ne anlama geldiklerini açıklayın.
Cümle doğru kullanıldığında başka örnekler verin ve cümlede  uygun olmayanları öğrencilere bildirin. Örneğin, “hızlı” ve “hızlı” temelde aynı anlama gelse de, “hızlı duş” ve “hızlı yiyecek” in kulağa doğru gelmediğini dikkat çekebilirsiniz.

3. Parçaları tercüme edin (veya tersi).
İfadeleri sınıf içinde canlandırmak için, öğrencilere eşdeğer ifadelerinin İngilizcede  (ya da hangi dilde öğretiyorsunuz) ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.
Bu, belirli bir sözlüksel kalıbın farklı anlamalara da gelebileceğini  görmek adına gözlerini açacaktır.

Tabii ki, tercüme dönüşüm asla mükemmel değildir ve her zaman mükemmmel bir çeviri yoktur. Bu çeviriler tartışmalarınız için sadece mükemmel bir başlangıç noktası olabilir, bu nedenle sınıfınıza, bahsettiğiniz kelimelerin eş anlamaları hakkında bilgi verin.

4. Daha sonraki derslerde önceki bölümleri birleştirin.
Muhtemelen bir öğretim tekniği olarak “köprüleme” yi zaten biliyorsunuzdur. Daha önce öğrettiğiniz eski kullandığınız malzemeleri yeni derslere dahil ederek gözden geçirebilirsiniz.
Diyelim ki sınıf birkaç gün önce “köşede”, “önünde” ve “ötesine geç” gibi edat ifadelerini öğrendi. Bir hikaye ararken veya eğlenceli bir dil oyunu oynarken, bu ifadeleri etkinliklerinize ekleyin, böylece öğrencilerinizin zihninde taze kalsınlar.
Dersleriniz, daha önce öğretttiğiniz eski ifadeler ve sunduğunuz yeni ifadelerin bir karışımı ya da devamı olmalıdır. Geçmiş derslerin gözden geçirilmesi, öğrencilere tanıdık bir arkadaş muamelesi göstermesine sebep olacak ve onlara güven verecekken, yeni bilgilerin ilginç hale getirecek ve öğrenme sürecini hızlandırabilecek kavramlar haline gelir .

5. Dinleme ve okuma etkinliklerini sınıfta aktif kullanın .Sınıfınızın hedef dilde sözlü “parçalar” bulma içgüdülerini arttırmak istiyorsanız, onlara okumak ve dinlemek için çok şey vermeniz gerekir.
Tekrarlanan işitsel maruziyet ile kulakları hedef dilin ritmine ve kafiyesine aşina olacaktır. Çok sayıda okuma ile, otantik malzemenin biberli doğal olarak oluşan cümleleri sayfadan yavaşça çıkmaya ve göze atmaya başlayacaktır.
Dil podcast'lerini, sesli kitapları veya şarkıları dinlemelerine izin verin.
Gazete makaleleri, çocuk kitapları, hatta blog yazıları gibi önceden tespit edilmiş makaleleri  ya da yazıları okumalarını sağlayın.
Ama sadece sınıfınızın pasif olarak dinlemesine veya okumasına izin vermeyin. Öğrencilerden, verilen materyaldeki sözcük öbeklerinin bir listesini bulmalarını ve birlikte sınıfta ilerlemelerini isteyin.

13
Ölçme & Değerlendirme fikirlerine ilişkin 5 örnek

1. Grup sınavı oluşturun
Biçimlendirici değerlendirmeler için en iyisi
Geleneksel sınavlara sosyal ve etkileşimli bir ekleme yapın!
Öğrencilerinize kendi soruları ve cevaplarını bulmalarını sağlayın ve sonra onları gruplara bölün. Gruptaki öğrencilerin sırayla cevap vermesini sağlayın.

Daha iyi bir sonuç için, ‘Survey Monkey’ gibi uygulamalardan faydalanarak , sınavları kolayca yönetebilirsiniz.

2. Ünlü röportajları yapın
Biçimlendirici veya özetleyici değerlendirmeler veya geçici / karşılaştırmalı değerlendirmenin bir bileşeni olarak en iyi yöntem denebilir. Her öğrencinin farklı bir ünlü gibi giyinmesini ve onlarla röportaj yapmasını sağlayın.
Bu, sözlü anlatım ve dilbilgisi yapılarını uygulamanın harika bir yoludur. İstediğiniz herhangi bir konuda röportaj yapabilirsiniz: yemek, seyahat ya da temel bilgi alma soruları gibi..

3. Bir dilbilgisi podcast'ine ev sahipliği yapın
Biçimlendirici, özetleyici veya ölçüt referanslı değerlendirmeler için en iyisi derslerinize dilbilgisi eklemek, okuduğunu anlama, konuşma ve dinleme becerilerini değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Buna ek bir avantaj olarak, öğrencilerinizin teknolojiye olan doğal sevgisinden faydalanılmasıdır. Öğrencilere, sınıf olarak okudukları son kitap hakkında podcast'ler oluşturmak için gruplar halinde çalışmalarını sağlayın.

Mesela, en son okudukları,
• Hikaye hakkında sevdikleri şey
• Hikaye hakkında sevmedikleri şey
• Kitabı okuduktan sonra öğrendikleri birkaç şey

4. Bir günlük tutun
Biçimlendirici, özetleyici, norm referanslı ve ölçüt referanslı değerlendirmeler en iyisidir. Öğrencilerin derste “yıl sonu bitirme yazısı” yazmaları ve ders sonu izlenimlerini kaydetmeleri için dergileride  kullanabilirsiniz. Zaman zaman yazma görevleri verin veya hafta sonu gördükleri, yedikleri, okudukları veya yaşadıkları bir şey hakkında yazmalarını isteyin. Öğrencilerinizin günlükleri, yazma hedeflerine yönelik ilerlemelerini değerlendirmek ve makaleler veya kısa öyküler gibi daha büyük yazma görevlerine hazırlanmalarına yardımcı olmak için sürekli olarak kullanılabilir.

5. Drama  egzersizleri oluşturun
Biçimlendirici değerlendirmeler için en iyisi… Temel kaygınız iletişimse ve doğru dilbilgisi ve cümle yapısı ile fazla ilgilenmiyorsanız, bu etkinlik sizin için mükemmeldir! Şimdi değerlendirmelere yeni bir bakış açısıyla baktığımıza göre, başka hangi yeni fikirleriniz var? Yaratıcılığınızın tüm potansiyelini ortaya çıkarmayı, onu öğrenme hedeflerinize göre ayarlamayı deneyin ve neler yapabileceğinizi görün.

14
TOEFL Junior / Sınav Örnekleri
« : Mayıs 17, 2020, 08:55:36 ÖÖ »
Sınav Örnekleri;

15
TOEFL Primary / Sınav Örnekleri
« : Mayıs 17, 2020, 08:55:14 ÖÖ »
Sınav örnekleri;


Sayfa: [1] 2 3 ... 7